Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Łąg „Łężanki”, powiat chojnicki

Redakcja
Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki” z Łega powstało w 1948 r i podlegało pod Związek Kółek Rolniczych .Początki koła są utrwalone w kronikach i albumach. Koło zostało założone w celu szerzenia działalności kulturalnej i oświatowej na wsi oraz doradztwa kobietom wiejskim w ułatwianiu pracy w gospodarstwach domowych.

Na początku działalności do KGW zapisywało się dużo kobiet. Organizowano kursy haftu, kroju i szycia, gotowania i pieczenia. Atrakcją były też organizowane zabawy taneczne, wieczorki z okazji Dnia Kobiet ,wieczornice dla starszych osób, wyjazdy do teatru, wycieczki. Członkinie brały też udział w dożynkach.

W latach 90 tych działalność Koła zmieniła swój charakter, zmniejszyła się też liczba członkiń. Dzisiaj kobiety przychodzą na spotkania ,po to aby ze sobą porozmawiać, wspólnie pośpiewać, wymienić się przepisami.

Jednak większość tradycji Koła pozostała ,organizowane są nadal wycieczki, wyjazdy do teatru i kina, wieczorki taneczne, wycieczki rowerowe, pikniki. Organizujemy warsztaty kulinarne, spotkania opłatkowe, andrzejkowe. Bierzemy też udział jak dawniej w dożynkach.

KGW Łąg „Łężanki”, powiat chojnicki

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej ,działalność koła nabrała trochę innego charakteru, bierzemy udział w różnych konkursach kulinarnych na szczeblu gminy ,powiatu i województwa, na których odnosimy sukcesy .Potrawy kuchni borowiackiej które prezentujemy na konkursach zdobywają najwyższe trofea i nagrody oraz uznanie jurorów i krytyków kulinarnych.. Dzięki przepisom naszych babć i żmudnej pracy prezes stowarzyszenia, udało nam się zarejestrować 20 potraw regionalnych na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa. W ten sposób promujemy kuchnię borowiacką i jej potrawy , aby wiedzę na jej temat przekazać następnym pokoleniom.

Następnym etapem naszej działalności było założenie stowarzyszenia w celu zdobywania środków finansowych z Unii Europejskiej .

Projekt „Z babcinej kuchni-kultywowanie dawnych tradycji kuchni borowiackiej” był pierwszym projektem na który uzyskaliśmy dofinansowanie. Projekt zawierał 3 etapy, trakcie których zbierano stare przepisy od najstarszych mieszkanek gminy, zorganizowano 3 warsztaty kulinarne ,na których instruktorki z KGW uczyły jak przyrządzać potrawy regionalne. Kolejnym etapem był konkurs kulinarnym„Najlepszą potrawę tradycyjną kuchni borowiackiej ”oraz wydanie kalendarza ze zdjęciami 12 najlepszych potraw.

KGW Łąg „Łężanki”, powiat chojnicki

Celem przedsięwzięcia Stowarzyszenia KGW „Łężanki” jest promocja lokalnych produktów oraz przekazanie umiejętności ich przygotowania uczestnikom projektu.

Kolejny projekt , na który otrzymałyśmy dofinansowanie z Unii

Europejskiej to "Ocalić od zapomnienia -lokalne rękodzieło dawnie i dziś" został zrealizowany w okresie od październik 2012 do czerwca 2013 r . W ramach projektu odbyło się 7 spotkań warsztatowych na których uczestniczki poznawały różne techniki rękodzieła: robótki na drutach, na szydełku, wyszywanie, robienie kwiatków z krepiny, ozdoby z filcu oraz ozdabianie jajek i bombek choinkowych.

Na końcu zorganizowano wystawę naszych prac w Osrodku Kultury w Łęgu a ukoronowaniem projektu była wycieczka do Gdańska i Chmielna. W Chmielnie brałyśmy udział w warsztatach rzeźbienia w sianie i zjadłyśmy regionalny posiłek. Jeszcze wizyta w Muzeum Etnograficznym w Oliwie i rejs statkiem na Westerplatte.

Za naszą działalność otrzymałyśmy już dwa Młyńskie Koła, nagrody Burmistrza Czerska oraz byłyśmy nominowane do nagrody Dokonania Roku w Chojnicach. Również największa impreza w Łęgu , Łęskie Kapuśniaki , której jesteśmy współorganizatorem otrzymała nominację w kategorii Impreza Roku w Chojnicach.

Na co dzień bierzemy czynny udział w życiu naszej wsi i sołectwa Łąg. Wraz z rodzinami wyjeżdżamy do teatru, opery , do kina .Organizujemy wycieczki ,podczas których poznajemy ciekawe miejsca w naszej pięknej okolicy i nie tylko. Urząd Miejski w Czersku wydał książkę kucharską

Łężanek z przepisami kuchni regionalnej. Przepisy opracowała prezes KGW Teresa Kropidłowska, jest ona również autorką zdjęć potraw w tej książce. W roku 2014/2015 w Ośrodku Kultury w Łęgu odbywały się zajęcia dla mieszkańców w ramach Akademii Zdrowia Łężanek. Był aerobic, spotkanie z pielęgniarką, lekarzem , dietetykiem ,podologiem i warsztaty zdrowego odżywiania.

Od wielu lat współpracujemy z Ośrodkiem Kultury w Łegu , biorąc czynny udział we wszystkich imprezach , które się tam odbywają. Współpracujemy również z ODR w Gdańsku i Chojnicach i z Lokalną Grupą Działania Sandry Brdy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska