Kluby sportowe w Europie zostały o tym fakcie poinformowane 1 kwietnia. Wcześniej istniały tylko domysły. Początkowo wciąż była wiara, że do 30 czerwca zdążymy zakończyć wszystkie rozgrywki tak, by nie ingerować w kwestie zatrudniania piłkarzy. To właśnie do tego dnia każdego roku podpisywane są umowy zawodników z klubami.
Sport jest jednak w impasie i nadal nie możemy przewidzieć, ile jeszcze potrwa międzynarodowa kwarantanna. Aleksander Ceferin, prezydent UEFA, w rozmowie z niemiecką telewizją ZDF podał ostateczną datę zakończenia obecnego sezonu.
Wszystkie rozgrywki, także Liga Mistrzów i Liga Europy, muszą zostać zakończone do 3 sierpnia - poinformował prezydent UEFA, dodając: - Sytuacja jest nadzwyczajna, więc będzie można grać w tych samych terminach mecze ligowe, jak i europejskich pucharów. Musimy być elastyczni.
- mówił Ceferin.
Mecze piłkarskie na stadionach z udziałem publiczności na pewno możemy w tym sezonie sobie darować. Istnieje wiele koncepcji, które pozwalałaby dograć kilka kolejek większość europejskich lig i przede wszystkim Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, która generuje duże przychody. Wszystko miałoby się jednak dziać za zamkniętymi drzwiami.
W niektórych krajach wznowiono już wspólne treningi. W Niemczech odbyła się dyskusja nad ewentualnym dokończeniem sezonu. Rozgrywki Bundesligi na pewno nie zostaną wznowione w kwietniu. Jest za to szansa, że ruszą na początku maja.
Piłkarzom, klubom i federacjom zależy na dokończeniu sezonu m.in. dlatego, by nie generować ogromnych strat, które w przyszłości mogłyby być niwelowane z publicznych środków. Te są bardziej potrzebne medycynie i ochronie zdrowia. Poza tym, mecze piłkarskie zawsze byłyby dodatkowym powodem na pozostanie w domach.

Magazyn GOL24: najważniejsze wydarzenia piłkarskie minionego tygodnia
Tego chcą ludzie, to wprowadza pozytywną energię do ich domów. Sport jest źródłem energii. Potrzebujemy go, by zmniejszyć niepokoje. Pamiętajmy jednak, że prawdziwymi gwiazdami są dziś lekarze i pielęgniarki
- dodał szef UEFA.
LIGA MISTRZÓW w GOL24
Koronawirus. Oszacowaliśmy, ilu kibiców nie obejrzy marcowyc...