MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety zajmowały silną pozycję w IT. To właśnie one napisały pierwsze oprogramowanie. Przypominamy żeńskie zawody na starych fotografiach

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Oprogramowanie na pierwszy komputer napisały kobiety. Na zdjęciu: pionierka informatyki, Jean F. Hallem, obsługuje komputer cyfrowy zbudowany przez Physics Division w Argonne National Laboratory na bazie architektury Johna von Neumanna.  Komputer AVIDAC (Argonne Version of the Institute's Digital Automatic Computer) powstał dużo wcześniej niż Google czy internet. Był tak duży, że zajmował całe pomieszczenie.1953 rok
Oprogramowanie na pierwszy komputer napisały kobiety. Na zdjęciu: pionierka informatyki, Jean F. Hallem, obsługuje komputer cyfrowy zbudowany przez Physics Division w Argonne National Laboratory na bazie architektury Johna von Neumanna. Komputer AVIDAC (Argonne Version of the Institute's Digital Automatic Computer) powstał dużo wcześniej niż Google czy internet. Był tak duży, że zajmował całe pomieszczenie.1953 rok Science in HD/ Unsplash.com
Praca kobiet ma długą tradycję. Nie każdy jednak wie, że kiedyś to właśnie pracownice zdominowały branżę IT. W jakich jeszcze zawodach pracowały panie? Oto przegląd „kobiecych zawodów” z dawnych lat. Zobacz, ile się zmieniło.

Spis treści

Kobiety odegrały ważną rolę w IT

Praca kobiet ma długą i zmienną historię. W latach 40. kobiety chętnie zajmowały się tym, co można nazwać dziś programowaniem, za to mniejszą popularnością wśród żeńskiej części populacji cieszył się zawód nauczycielki. Dzisiaj role się odwróciły. Przygotowaliśmy przegląd zawodów wykonywanych przez kobiety na starych fotografiach.

Chcesz wiedzieć, w jakich zawodach pracowały kiedyś kobiety? Zobacz, czym się zajmowały!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że już kilkadziesiąt lat temu kobiety prowadziły aktywne życie zawodowe w branży IT. Niektóre źródła podają, że pierwszymi „programistkkami” były: Fran Bilas, Betty Jean Jennings, Ruth Lichterman, Kay McNulty, Betty Snyder i Marlyn Wescoff. W latach 40. XX wieku napisały one oprogramowanie na pierwszy komputer na świecie, ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer). Inne źródła utrzymują natomiast, że pierwszą programistką była już Ada Lovelace, dziewiętnastowieczna matematyczka i poetka.

W odpowiedniku naszej dzisiejszej branży IT było bardzo dużo kobiet, ale nie trafiały na pierwsze strony gazet. Pracownice i naukowczynie notorycznie pomijano w tworzonej przez mężczyzn historii, a w 1946 roku, podczas oficjalnej premiery pierwszego komputera, maszyna została zaprezentowana przez matematyka, Arthura Burksa. Dokonał on w obecności dziennikarzy pierwszych, historycznych obliczeń na ENIAC-u. O programistkach nie pojawiły się nawet wzmianki w prasie, mimo że w latach 30. i 40. kobiety stanowiły 30-50 proc. pracowników ówczesnej branży technologicznej związanej z komputerami. Tworzenie oprogramowania przez kobiety nikogo nie dziwiło, ale praca była mniej prestiżowa niż obecnie.

Kobiece zawody w czasie wojny

Kobiety odegrały także ważną rolę podczas II wojny światowej. Pracowały przy produkcji żywności oraz społecznie, niosąc pomoc mieszkańcom, żołnierzom i ofiarom wojennym. Pod nieobecność swoich mężów i braci wykonywały również męskie prace, obsadzając m.in. stanowiska popularne wśród mężczyzn. Oprócz tego były maszynistkami, zaopatrywały społeczność w żywność, pracowały w aptekach, uczyły, szyły, prały, prasowały, gotowały, a nawet spawały. Łatwo im było znaleźć posadę w fabryce, gdzie zajmowały się m.in. produkcją maszyn oraz sprzętu elektronicznego.

Sytuacja kobiet pogorszyła się w latach 50.

Pracownice stopniowo traciły swoją pozycję rynkową po zakończeniu II wojny światowej, gdy mężczyźni wrócili z frontu i zaczęli przejmować ich stanowiska pracy. Ponadto w latach 50. kładziono duży nacisk na rolę kobiety w prowadzeniu domu. W środkach masowego przekazu propagowano wizerunki matek i gospodyń domowych, które dążą przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb męża i dzieci. W obliczu dużej presji społecznej niektóre kobiety starały się o pracę wbrew woli rodziny.

Nastąpił także spadek kobiet kontynuujących edukację. Jak podaje Nina Stoneham, w połowie lat 50. w Stanach Zjednoczonych aż 70 proc. kobiet obsadzało stanowiska biurowe, przy liniach montażowych lub w usługach. W Polsce sytuacji była nieco inna ze względu na silne wpływy radzieckie i etos pracy w okresie stalinizmu.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Promocje w Reserved

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobiety zajmowały silną pozycję w IT. To właśnie one napisały pierwsze oprogramowanie. Przypominamy żeńskie zawody na starych fotografiach - Strona Kobiet

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska