https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kogut dla głowy państwa

(iga)
Chętnych do degustowania potraw z produktów  ekologicznych nie brakowało.
Chętnych do degustowania potraw z produktów ekologicznych nie brakowało. Lech Kamiński
Powitanie chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi, degustacja specjałów z produktów ekologicznych, liczne nagrody w konkursach, występy zespołów, kiermasz, specjalistyczne wykłady i świetna pogoda - wszystko to czekało w sobotę na uczestników "III Ekofestynu z prezydentem", zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Przysieku.

     Rozmowy przy sałatkach
     
Prezydencki ekofestyn zorganizowano po raz trzeci. Dwa pierwsze odbyły się w Warszawie. Tym razem wybrano Przysiek ze względu na dorobek tutejszego centrum w promowaniu rolnictwa ekologicznego. Na ekofestyn złożyły się ogólnopolskie dożynki ekologiczne i regionalna impreza "Barwy lata, dary jesieni. Przyjechało ponad 2 tysiące osób, w tym wielu oficjalnych gości z prezydenckim ministrem Dariuszem Szymczychą oraz wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Darią Oleszczuk na czele. Parlamentarzystów reprezentował poseł Zbigniew Sosnowski (PSL). Byli przedstawiciele marszałka i wojewody, szefowie regionalnych instytucji związanych z rolnictwem, reprezentanci rolniczych związków i organizacji, a przede wszystkim rolnicy i konsumenci żywności produkowanej metodami ekologicznymi. Rolnicy mieli okazję porozmawiać z gośćmi przechadzającymi się wśród stoisk. Delegacja gospodarzy z Podbeskidzia wręczyła Dariuszowi Szymczysze wielkiego koguta z kłosów i ziaren, dar dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
     Obecni na ekofestynie włoscy eksperci dzielili się z rolnikami doświadczeniami dotyczącymi promocji produktów rolnictwa ekologicznego. Degustowano rozmaite sałatki, zapiekanki, tarty z produktów ekologicznych i kupowano oferowane przez gospodarstwa sery, twarogi, miody warzywa, owoce, a nawet jaja kur zielononóżek. Były też stoiska z rękodziełem artystycznym, drewnianymi zabawkami i roślinami ozdobnymi. Na scenie prezentowały się chór Pueri Cantores Toruniensis oraz zespoły ludowe "Echo Lubrańca" i "Pałuki".
     Deszcz nagród
     
Podczas imprezy podsumowano szereg konkursów, w tym na tradycyjny wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec z gminy Bobrowo, drugie z gm. Książki, a dwa trzecie miejsca przypadły gminom Chodecz i Brodnica. Wyróżniono prace z gmin: Obrowo, Ciechocin, Dobrcz, Stolno, Gruta i Pruszcz Pom.
     Najlepsze stoisko na festynie przygotowała firma "Łukt-Mił" z Łukty. Drugie miejsce zajęła firma Eko-Owoc z Mogielnicy, a 4 trzecie miejsca przyznano: Masarni Rol-Mięs z Łabiszyna, pasiece Eko-Barć z Biernatki, Bio-Piekarni z Grzybowa oraz gospodarstwu ekologicznemu Aleksandry i Mieczysława Babalskich z Pokrzydowa.
     Najlepszym filmem o tematyce ekologicznej okazał się film "Dziobem i pazurem" w reż. Krystiana Matyska. Drugie miejsce zdobył film Sławomira Wąsika "Ssaki Polski", trzecią - "Odnawialne źródła energii" Roberta Łukawskiego i Włodzimierza Markiewicza, a wyróżnienia: "Wielka Zieleń" Ireny Modzelewskiej i "Lekcja ekologii" - obraz firmowany przez Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Przysieku. Nagrodę Główną dla najlepszego wydawnictwa o tematyce ekologicznej dostał "Podręcznik szkoły dla ekorozwoju" wydany przez krakowska Fundację "Partnerstwo dla Środowiska".
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska