Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejki przed bankomatami w Polsce i w regionie. KNF i NBP: "Nie zabraknie pieniędzy!"

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
NBP: "W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, NBP informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na gotówkę".
NBP: "W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, NBP informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na gotówkę". Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, olbrzymie kolejki ustawiają się nie tylko na stacjach paliw, ale także przed bankomatami.

Na portalach społecznościowych pojawiają się zdjęcia kolejek samochodów przed stacjami benzynowymi oraz klientów przed bankomatami. Publikowane są także fake newsy o planach ograniczenia wypłat. Dotyczy to całego kraju, również Kujaw i Pomorza.

Dziś w Grupie Bydgoszczanie na Facebooku dodano np. taki wpis: "Wszystkie banki oblężone, bankomaty puste".

Co na to Komisja Nadzoru Finansowego?

Tymczasem na Twitterze Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uspokaja:

"W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie można spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych na terenie Polski, związanych z dostępnością gotówki. Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji. Polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów".

KNF uspokaja, że nie ma planów wprowadzenia limitów na wypłaty gotówki i radzi uważać na tego rodzaju fake newsy.

Komunikat NBP: "Posiadamy wystarczające zapasy"

W tej sprawie komunikat wydał także Narodowy Bank Polski.

Oto jego treść: "W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, NBP informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. [b]Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę".

Twoje niezawodne narzędzia do pracy — teraz w dobrych cenach!

Materiały promocyjne partnera

PKO BP: "Już to przerabailiśmy po wybuchu pandemii"

Otrzymaliśmy także stanowisko w tej sprawie największego banku detalicznego w Polsce, PKO BP.

- Obserwujemy zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach - komentuje Aneta Styrnik-Chaber, kierownik zespołu prasowego PKO BP. - PKO Bank Polski jest dobrze przygotowany na tę sytuację, podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco. W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne.

Styrnik zwraca także uwagę na to, że większe wypłaty gotówki w oddziałach trzeba awizować, czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny termin dokonania takiej operacji.

- Konieczność awizacji większych wypłat nie jest nowym rozwiązaniem - stosowana jest od wielu lat i wynika z konieczności zaplanowania z wyprzedzeniem odpowiednich dostaw gotówki. Wysokość wypłat, które trzeba wcześniej awizować może być różna w zależności od oddziału. Wszystkich klientów zachęcamy do korzystania z rozwiązań bezgotówkowych - przelewów, płatności kartowych i transferów BLIK - zachęca kierownik zespołu prasowego PKO BP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska