Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!
- Opóźnienie wynika ze złożoności procedury formalnej zwłaszcza, jeżeli dotyczy to zarówno utworzenia uczelni i jednocześnie nowego kierunku studiów - wyjaśnia Joanna Strubińska dyrektor ds. współpracy z zagranicą - pełnomocnik ds. wewnętrznego systemu kontroli WZU w Grudziądzu.
Chodzi m.in. o konieczność wniesienia nieruchomości na siedzibę, a to - jak wyjaśniają władze WZU - rodzi szereg decyzji korporacyjnych oraz technicznych. Ponadto trzeba także skompletować kadrę dydaktyczną. - Niezbędne było wsparcie eksperckie, co w sytuacji pandemii było znacznie utrudnione - tłumaczy dyrektor Joanna Strubińska.
Tak jak już informowaliśmy na łamach "Pomorskiej" w ubiegłym roku, planowane jest utworzenie, początkowo jednego kierunku studiów mechatroniki na dwóch specjalnościach: mechatronika stosowana i automatyka oraz sterowanie maszyn. Pierwszy rok ma liczyć około 50 studentów.
- Mamy już podpisane Porozumienie o współpracy z jedną z prestiżowych uczelni amerykańskich, a także Umowę z Politechniką Koszalińską oraz deklarację Wojskowej Akademii Technicznej o wsparciu dydaktycznym i naukowym po powstaniu uczelni - dodaje Joanna Strubińska.
WZU składa wnioski o utworzeni uczelni i kierunku do Ministerstwa Edukacji i Nauki
Jak zapewnia dyrektor Strubińska aktualnie wniosek w sprawie powołania uczelni i kierunku studiów jest na ukończeniu i będzie procedowany w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która takie wnioski opiniuje. Przypomnijmy, że o złożeniu takich wniosków informowano już w sierpniu 2020 roku, podczas konferencji prasowej gdy prezydent Grudziądza Maciej Glamowski podpisywał porozumienie z prezesem Wojskowych Zakładów Uzbrojenia Piotrem Tefelskim dotyczące współpracy w zakresie utworzenia wyższej uczelni w Grudziądzu. Zgodnie z porozumieniem gmina-miasto Grudziądz zobowiązała się do udostępnienia obiektów szkół średnich i Centrum Kształcenia Zawodowego a także obiektów sportowych należących do miasta.
- Kompletowana jest również kadra dydaktyczna Uczelni oraz prowadzone są prace przygotowawcze nad infrastrukturą dydaktyczną: zabezpieczenie niezbędnego zaplecza naukowego, laboratoriów - podsumowuje Joanna Strubińska.
Dodajmy, że o projekcie uruchomienia studiów przy WZU poinformowały w październiku 2019 roku władze spółki oraz ówczesna wiceminister edukacji, Iwona Michałek z "Porozumienia" Jarosława Gowina. Wówczas ubiegająca się o mandat posłanki w jesiennych wyborach parlamentarnych. Podczas tej konferencji jako planową datę uruchomienia studiów wojskowo-technicznych podawano: październik 2020. Teraz mowa o październiku 2022.
Kolejny nabór na pielęgniarstwo w Grudziądzu
Z kolei do 20 września trwa nabór chętnych na kierunek pielęgniarstwo realizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy we współpracy z grudziądzkim szpitalem. Będą to studia pierwszego stopnia.
- W tej chwili już ponad 60 osób studiuje pielęgniarstwo z naboru letniego. W tej chwili trwa rekrutacja jesienna na pierwszy semestr. Mamy nadzieję, że będzie duża grupa osób, która będzie chciała podjąć te studia, a po ich skończeniu zechce zostać w naszym szpitalu - podczas sesji pod koniec sierpnia mówił Maciej Hoppe, dyrektor szpitala w Grudziądzu. I podkreślał: - Jesteśmy jedną z nielicznych placówek, którym udało się podjąć ten trud i utworzyć szkołę pielęgniarską.
Szczegółowe informacje dla chętnych można uzyskać pod nr tel. 56 641 3404 bądź TUTAJ
