
Przypomnijmy, pierwszy transport do miasta partnerskiego Kaniowa wyruszył z Chełmna w czwartek, 3 marca - dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy składali dary w Grudziądzkiej 36 oraz drugiego miasta partnerskiego Kaniowa - Człuchowa.
- Udało nam się zapełnić całego tira najpotrzebniejszymi rzeczami - mówi Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna. - Drugi transport wystartował z miasta w ubiegły piątek (11 marca). Złożyły się na niego zarówno dary zebrane w punkcie zbiórki przy Grudziądzkiej 36, jak również rzeczy ściągnięte z całego powiatu chełmińskiego. Oba transporty szczęśliwie dotarły do Kaniowa. W poniedziałek w Chełmnie przyjęliśmy też dwa busy darów od naszego niemieckiego miasta partnerskiego Hann. Münden. Obecnie znajdują się w Grudziądzkiej 36 i z innymi darami stanowią bazę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców, których przyjęliśmy w mieście. Jeśli zrealizujemy kolejny transport, część z nich będzie mogła wyruszyć także do Kaniowa. Na konieczność ich realizacji jesteśmy gotowi, dlatego przy Grudziądzkiej 36 cały czas trwa zbiórka - gdy zapełnimy palety - a do tira wchodzą 33 - będzie można organizować kolejny transport.
Warto pamiętać, że Kaniów jest obecnie schronieniem dla kilku już tysięcy uchodźców z innych zaatakowanych miast np. Charkowa.
- Realizując pomoc i wysyłając ją do Kaniowa, pomagamy więc nie tylko społeczności kaniowskiej, ale całej społeczności ukraińskiej, która znalazła się w mieście - dodaje Klaudia Peplińska. - Od niemal trzech tygodni mieszkańcy uczestnicząc w zbiórce oraz otwierając swoje mieszkania i domy dla uchodźców zdają egzamin z człowieczeństwa, egzamin ten zdaje też partnerstwo, które w tak namacalnym teraz wymiarze łączy nas z Kaniowem, a co pokazało przedwczorajsze działanie - potrafi jednoczyć inne miasta partnerskie.
Lista aktualnie zbieranych rzeczy:
- pieluchy dla niemowląt- różne wymiary
- pieluchy dla dorosłych
- koce, kołdry
- pościele
- poduszki, jaśki
- śpiwory
- karimaty
- karimaty na pasku
- bandaże niesterylne
- bandaże sterylne
- bandaże gipsowe
- gazy cięte
- plastry medyczne na podkładzie z włókniny
- lornetki dzień i noc
- bielizna termiczna
- apteczki taktyczne
- kominiarki w ciemnych kolorach
- powerbanki (naładowane)
- latarki, baterie
- ogrzewacze do rąk
- koce termiczne
- ręczniki
- Żywność dla niemowląt i dzieci:
- mieszanki dla dzieci i niemowląt
- mleko, kaszki
- słoiki, soczki, musy owocowe
- woda
- batoniki wysokoenergetyczne
- Żywność długoterminowa:
- batony wysokoenergetyczne
- wafelki
- ciastka
- krakersy, paluszki
- konserwy
- dżemy
- makarony
- kasze
- ryż
- groch
- olej
- sosy do makaronów
- cukier
- mąka
- kawa
- herbata
- Jednorazowe naczynia:
- papierowe pojemniki z przykryciem
- drewniane sztućce
- Środki higieny osobistej:
- pampersy
- podpaski
- chusteczki nawilżane
- szczoteczki i pasty do zębów
- Środki czystości:
- chemia do sprzątania
- worki na śmieci
- woreczki śniadaniowe
Dla uchodźców obecnych w Chełmnie najbardziej potrzeba: produktów higienicznych dla kobiet (podpaski, płyny do higieny intymnej, żele pod prysznic, mydła), produktów higienicznych dla dzieci (pieluchy, oliwki, płyny do kąpieli), odzieży nowej dla dzieci oraz kobiet - wszelkie rozmiary, szczególnie bielizny oraz żywności trwałej (konserwy, puszki, makarony, ryże).
Od dziś (16.03.2022) w kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36, startują darmowe lekcje języka polskiego dla osób dorosłych. Uruchamiamy je we współpracy z Toruńską Fundacją Rozwoju Wszystko Jest Możliwe.
Harmonogram lekcji języka polskiego na bieżący tydzień:
- Środa 16 marca 2022 r. godz. 17:30
- Sobota 19 marca 2022 r. godz. 11
- Sobota 19 marca 2022 r. godz. 12