Pszczoły odgrywają olbrzymią rolę w bioróżnorodności roślin w lokalnym ekosystemie, a w dalszej konsekwencji – w zapewnianiu pożywienia ludziom i zwierzętom na całym świecie. Aż 80 proc. upraw jest zapylana przez te owady. Niestety sytuacja pszczół na całym świecie się pogarsza. Tracą swoje siedliska, są wystawione na szkodliwe działanie pestycydów i konsekwencje zmian klimatu. W efekcie ich populacja gwałtownie spada.
Na całym świecie, w trosce o te niezwykle pożyteczne owady, pasieki przenosi się do miast, zapewniając pszczołom dostęp do nektaru i pyłku. Zakładanie pasiek na dachach budynków i adopcja pszczół zwiększa ich populację, przyczyniając się do ratowania owadów.
To Cię może też zainteresować
- Biznes ma olbrzymi potencjał i możliwości w zakresie budowania świadomości o ochronie ekosystemu oraz aktywnego działania w tym kierunku, dla przyszłych pokoleń. Dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w inicjatywę BeeCity i zaadoptowaliśmy około 360 tysięcy pszczół, żyjących w sześciu ulach ustawionych na dachu naszego centrum. Chcemy stworzyć im u nas jak najlepsze warunki do rozwoju. Również każdy z nas, w prosty sposób, może zaangażować się w ratowanie pszczół, do czego gorąco zachęcam. Wystarczy sadzić kwiaty lub zioła w swoich ogrodach, na balkonach bądź tarasach, które są dla owadów bezcennym źródłem pyłku. Warto też postawić na wyłącznie naturalne środki ochrony roślin i nawozy – przekonuje Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Pszczoły z dachu bydgoskiej uczelni można obserwować w inter...
- Od kilku lat obserwujemy wzrost świadomości w zakresie ochrony środowiska naturalnego wśród przedstawicieli biznesu. Właściciele i zarządcy budynków biurowych lub centrów handlowych chcą czynnie angażować się w pomoc na rzecz rozwoju ekosystemu, w tym również pszczół. To nastraja niezwykle optymistycznie, zwłaszcza że firmy dokładają bardzo istotną „cegiełkę” w procesie ratowania tych owadów, przy okazji pozytywnie wpływając na bioróżnorodność lokalnego świata przyrody i uwrażliwiając pracowników oraz lokalną społeczność na otaczającą nas naturę. Cieszę się, że CH Focus z entuzjazmem zareagowało na naszą inicjatywę i włączyło się do projektu. Wierzę, że wspólnie będziemy go rozwijać - mówi Bartłomiej Grabowski z BeeCity.
Klienci CH Focus są bezpieczni
- Na dachu schronienie znalazły łagodne gatunki pszczół. Ponadto pasieki ustawiono w miejscu niedostępnym zarówno dla gości, jak i pracowników centrum. Obecność owadów nie będzie zatem odczuwalna - uspokaja Gregory Pertus.
