Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejni 100-latkowie w Nakle i gminie Szubin. Huczne jubileusze pełne życzeń i wspomnień

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Z okazji setnych urodzin Edward Staszałek otrzymał marszałkowski medal. Odznaczenie przekazał seniorowi Marek Domżała, radny wojewódzki z Szubina.
Z okazji setnych urodzin Edward Staszałek otrzymał marszałkowski medal. Odznaczenie przekazał seniorowi Marek Domżała, radny wojewódzki z Szubina. Andrzej Goiński dla K-PUM w Toruniu
Stosunkowo często w pow. nakielskim winszujemy seniorom setnych urodzin. Dziś jest kolejna okazja, bo 100 lat życia świętowali: Irena Bury z Nakła oraz Edward Staszałek z Ciężkowa.

To kolejne setne urodziny w Nakle w ostatnich tygodniach. Bo w listopadzie pięknego wieku nakielscy harcerze gratulowali druhnie Aldonie Siudzińskiej, osobie wielce zasłużonej dla Hufca Nakło. Teraz, w restauracji Stary Spichlerz w Nakle uczczono setne urodzony innej nakielanki – pani Ireny Bury.

Aktywność receptą na długowieczność

Jak podkreślają uczestnicy jubileuszowego spotkania – pomimo swego wieku pani Irena jest w dobrej kondycji. Porusza się o własnych siłach, wciąż ma sprawny umysł. Dla rozrywki chętnie rozwiązuje krzyżówki, sama też szyje. Aktywność jest dla niej ważna. - Żeby żyć, trzeba mieć zajęcie – uważa seniorka.

Zachowała także pogodę ducha, choć życie jej nie oszczędzało. Miała 16 lat gdy wybuchła II wojna światowa. Wraz z rodziną uciekła przed okupantem aż pod Warszawę. Po kilku tygodniach tułaczki, ograbieni przez Niemców, wrócili w rodzinne strony, by zmierzyć się z nową rzeczywistością.

To Cię może również zainteresować

W czasie wojny jubilatka zarabiała na życie opiekując się dziećmi Niemca. Dobrze pamięta też wkroczenie do Nakła wojsk radzieckich. Dwóch żołnierzy skorzystało z ich gościny przy okazji kradnąc kosztowności. Po wojnie pani Irena pracowała m. in. w Urzędzie Gminy.

Swego męża, który był ślusarzem poznała już po wojnie. W 1955 r. wzięli ślub. Mieli troje dzieci, doczekali się czworga wnucząt. Na jubileusz do Starego Spichlerza licznie zjechała rodzina. Z życzeniami i kwiatami pospieszyli także przedstawiciele lokalnych władz. Pięknego wieku jubilatce winszowali m. in. wiceburmistrz Piotr Kalamon oraz Magdalena Dankowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w nakielskim magistracie. Winszujemy i my.

Społecznik i strażak

Sporo wspomnień z czasów wojny ma także Edward Staszałek, mieszkaniec Pałuk. Jubileuszową uroczystość poprzedzoną mszą św. zorganizowano dla 100 -latka w świetlicy wiejskiej w Ciężkowie. To miejscowość w gminie Szubin, w której pan Edward urodził się i mieszka do dziś. Uczył się w pobliskim Królikowie, a potem w Gołańczy.

- Bardzo dobrze pamiętam dzień, kiedy wybuchła wojna. Niemcy nakazali nam wyjechać do Mogilna, jednak po dwóch dniach wróciliśmy. W maju 1940 r. Niemcy wywieźli mojego ojca do Dachau. Zostałem z mamą i rodzeństwem w gospodarstwie - wspominał po latach trudny czas wojny okupiony m. in. wywózką na roboty przymusowe.

W styczniu 1945 roku, po wkroczeniu Rosjan do Ciężkowa, pan Edward wstąpił w szeregi wojska polskiego. W armii służył do 1948 roku, potem wraz z żoną Władysławą prowadził gospodarstwo. Małżonkowie wychowali troje dzieci. Jubilat przez cale życie był wielkim społecznikiem. Piastował funkcję sołtysa wsi, przez 44 lata był prezesem OSP Ciężkowo, był też radnym Gromadzkiej Rady Narodowej, a także kościelnym.

To Cię może również zainteresować

Za swą działalność Edward Staszałek był wielokrotnie odznaczany m. in Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku OSP RP, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W setne urodziny otrzymał kolejne odznaczenie, to Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano - Pomeraniensis przyznany przez marszałka Piotra Całbeckiego. Wręczył go jubilatowi Marek Domżała, radny wojewódzki z Szubina.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska