https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny przypadek ASF w Kujawsko-Pomorskiem. Jeszcze większy nacisk na bioasekurację

Agnieszka Romanowicz
Prawdopodobnie ASF został wniesiony do gospodarstwa w Starogrodzie od dzików.
Prawdopodobnie ASF został wniesiony do gospodarstwa w Starogrodzie od dzików. Piotr Krzyżanowski
Badanie dzika odstrzelonego na polach w pobliżu Chełmna potwierdza, że ASF na tym obszarze roznoszą dziki. Rolnicy muszą wzmocnić środki ostrożności.

19 sierpnia 2024 r. do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy dotarły wyniki badań dzika, odstrzelonego w pod Chełmnem. Potwierdzono obecność afrykańskiego pomoru świń (ASF).

- Został odstrzelony na terenie drugiego ogniska ASF w naszym regionie: na polach w okolicach Starogrodu. Prawdopodobnie choroba została wniesiona do tamtejszego gospodarstwa od dzików – mówi Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Lekarz Weterynarii.

Przypomnijmy, że 12 sierpnia br. w Starogrodzie trzeba było ubić i zutylizować 127 świń z powodu wykrycia ASF. Pierwsze ognisko tej choroby pod Chełmnem pojawiło się 9 sierpnia br. w Kałdusie. Zutylizowano 35 świń.

Stąd weterynaria kładzie podwójny nacisk na bioasekurację na terenie gminy Chełmno. - Bez tego się nie ustrzeżemy – podkreśla Wojciech Młynarek. - Trzeba przestrzegać wszystkich zasad, m.in. nie stosować ściółki bezpośrednio z pól, powinna leżakować około 90 dni, ziarno również.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska