Komponenty ogrzewania podłogowego – na co zwrócić uwagę?

Materiał informacyjny ENGO CONTROLS S.C.
Właściwe funkcjonowanie instalacji ogrzewania podłogowego jest uzależnione od wielu czynników. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych komponentów. Dzięki niemu system nie tylko prawidłowo funkcjonuje, ale także działa wydajnie. Na tym bez cienia wątpliwości zależy każdemu użytkownikowi, który chce mieć w domu temperaturę zgodną z oczekiwaniami. Właśnie dlatego oprócz samej instalacji układanej pod podłogą, czyli między innymi rur, w których płynie czynnik grzewczy, należy zadbać o funkcjonalne termostaty i sterowniki. To one w znacznym stopniu decydują o tym, czy uda się osiągnąć wymagany poziom temperatury. Sprawdzone elektrozawory do podłogówki to te elementy, które umożliwiają dokładną kontrolę nad panującymi w domu warunkami termicznymi.

Funkcjonalny siłownik – wiele od niego zależy

Skorzystanie z wysokiej jakości siłownika, czyli elektrozaworu, sprawia, że sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest i precyzyjne, i bezproblemowe. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tego typu elementy decydują o przepływie czynnika grzewczego w instalacji. Ich rolą jest otwieranie bądź zamykanie przepływu czynnika, czyli na przykład wody. Czy ma to znaczenie dla osiągnięcia określonej temperatury? Oczywiście, że tak – i to ogromne! Właśnie z tego powodu odpowiednio dopasowane elektrozawory do podłogówki stanowią tak ważne elementy wyposażenia domu, w którym zainstalowany jest taki system ogrzewania. Zresztą dotyczy to także innych form CO, ponieważ siłowniki są stosowane między innymi przy grzejnikach.

Jak dopasować elektrozawór do danego systemu?

Prawidłowo dobrany siłownik stanowi gwarancję skutecznie działającego systemu grzewczego. Jak więc właściwie go dopasować? Należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry oraz sposób budowy. Liczą się na przykład wymiary oraz rodzaj gwintu, który umożliwia zamontowanie w odpowiednim miejscu. Należy też zwrócić uwagę na napięcie, pod jakim pracuje elektrozawór. Najbardziej powszechnym jest 230 V, jednak zdarzają się wyjątki, w których siłownik obsługuje niższe napięcia, czyli 24 V. Oczywiście na funkcjonowanie instalacji wpływa także szybkość reakcji, czyli czas otwarcia. To okres, po którym siłownik zmienia swoje położenie w odpowiedzi na sygnał, jaki otrzymał ze sterownika. Im sprawniejsza jest reakcja, tym szybciej osiąga się oczekiwaną temperaturę.

Elektrozawory do podłogówki – z czym współdziałają?

Dostępne na rynku elektrozawory do podłogówki, a także innych systemów grzewczych, są dostosowane do współpracy z zaworami przy grzejnikach oraz rozdzielaczach do ogrzewania podłogowego. Można je stosować zarówno z termostatami, jak i centralnymi listwami sterującymi. Poza tym warto mieć na uwadze to, że lepiej wybierać produkty, które gwarantują bezproblemową instalację w danych warunkach i układach. Oczywiście można także szukać elementów o atrakcyjnym designie. Wiadomo przecież, że nowoczesny, inteligentnie zarządzany dom powinien się także ładnie prezentować. Na szczęście także pod tym względem wybór komponentów jest szeroki i z pewnością uda się znaleźć optymalnie dopasowane siłowniki.

Na koniec warto podkreślić, że elektrozawory to ważne komponenty także dlatego, że właściwie dobrane, skutecznie i precyzyjnie reagują na ewentualne zmiany temperatury, a następnie dostosowują ją do poziomu zaprogramowanego przez użytkownika. Jeżeli zatem w pokoju zrobi się zbyt ciepło, sterownik automatycznie odetnie przepływ czynnika grzewczego, a temperatura się obniży. Działa to również w drugą stronę – kiedy jest za chłodno, zawór się otwiera, pozwalając na przepływ ciepłej wody lub innego czynnika grzewczego.

https://engocontrols.com/category/silowniki-ogrzewania-podlogowego/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska