Wielkie rozczarowanie w Bydgoszczy. Enea Abramczyk Astoria zostaje w I lidze. Tak kibicowaliście w decydującym meczu!

To wałbrzyszanie świętowali w Sisu Arenie. W niedzielę Górnik wygrał trzeci mecz finału I ligi i awansował do Orlen Basket Ligi. Enea Abramczyk Astoria może mieć jeszcze szanse na kuchenne drzwi i dziką kartę.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Górnik Wałbrzych 67:76

Kwarty: 18:15, 19:22, 20:26, 10:13

Astoria: Kiwilsza 17, Kaszowski 12 (3), Zegzuła 7 (1), Jeszke 7, Małgorzaciak 4 oraz Walker 15 (2), Wińkowski 5, Śmigielski 0, Burczyk 0, Stupnicki 0, Ulczyński 0.

Górnik: Durski 16 (2), Jakóbczyk 11 (1), Wilk 5 (1), Niedźwiedzki 4, Góreńczyk 3 (1) oraz Kowalenko 17 (3), Pabian 14 (4), Jackson 4, Margiciok 2.

W niedzielę gospodarze wyglądali nieco lepiej od pierwszych minut. Przede wszystkim - ograniczyli liczbę prostych strat, szanowali piłkę, grali cierpliwiej w ataku, były wreszcie trafienia z dystansu. W defensywie starali się zamknąć "pomalowane" i zmusić Górnika do większej ilości rzutów z dystansu, w których rywale nie czują się tak pewnie.

Górnik długo nie mógł trafić z daleka, ale na początku 2. kwarty dokonali tego Pabian i Jakóbczyk (18:21). Udało się jednak odepchnąć od kosza Piotra Niedźwiedzkiego, który był największym problemem Astorii w sobotnim meczu, więc ryzyko się opłaciło. Środkowy Górnika dalej od kosza jest mało przydatny i do przerwy trafił z gry zaledwie jeden rzut.

Wydawało się, że to będzie skuteczny plan. Pod koniec 1. połowy gospodarze zaczęli budować przewagę, po dystansowym trafieniu Wińkowskiego było 33:27. Ostatnie sekundy to jednak festiwal błędów Astorii w ataku i roztrwoniona cała przewaga. Znowu zabrakło stabilności w grze ofensywnej, znowu Górnik miał przewagę pod tablicami, znowu nie było pożytku z Małgorzaciaka (1/10 z gry).

Po przerwie to goście zaczęli grać swobodniej, punktował Kowalenko spod kosza i z dystansu (47:53 w połowie 3. kwarty), dwa razy z daleka trafiał Pabian. Astoria zaczęła tracić kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie. Coraz lepiej także funkcjonowała defensywa Górnika. Pod koniec tej kwarty goście prowadzili już 10 punktami.

Tym razem gospodarze nie pękli. Ciężka praca w obronie i krok po kroku udało się odrobić straty. Goście przez ponad pięć minut nie zdobyli punktu, ale Astoria w tym czasie dołożyła zaledwie 3... Inicjatywa w tym meczu była na wyciągnięcię ręki, ale przynajmniej pięć akcji bydgoszczanie zmarnowali przy -3 i rywale wreszcie musieli się odblokować. W 37. minucie za 3 trafił Durski i było 62:70.