To, że do określenia wartości nieruchomości upoważniony jest rzeczoznawca majątkowy - raczej już wiadomo. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że to fachowiec, który nie ma nic wspólnego z określonym biurem pośrednictwa, czy agencją kupna lub sprzedaży nieruchomości, której zlecamy naszą transakcję.
Prawa nadają przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami
A zatem może warto zapamiętać, że rzeczoznawca majątkowy, to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, nadane w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 261 poz. 2603 z późn. zm.)
Taki fachowiec ma prawo szacowania nieruchomości, a także maszyn i urządzeń, które trwale związane są z gruntem.
Ma być bezstronny i dochować tajemnicy
Rzeczoznawca ma obowiązek wykonywania czynności szacowania nieruchomości zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, wśród których szczególne miejsce zajmuje etyka zawodowa.
Jednym z podstawowych wymogów w pracy rzeczoznawcy majątkowego jest bezstronność w wycenie nieruchomości.
Rzeczoznawcę obowiązuje też tajemnica. Oznacza to m.in., że nie może przekazywać osobom trzecim informacji uzyskanych w toku wykonywania czynności szacowania nieruchomości. (chyba że przepisy ustawy lub przepisy odrębnych ustaw stanowią inaczej.).
Nie może być wątpliwości czy jest obiektywny
Rzeczoznawca nie może dokonywać wyceny majątku własnego, a także osoby bliskiej, lub innych czynności z zakresu praktyki zawodowej, nie tylko wówczas, gdy istnieje wyraźny zakaz ustawowy. Nie może tego robić także wtedy, gdy mogłoby to wywołać wątpliwości co do obiektywizmu rzeczoznawcy. Dotyczy to również sytuacji, w której rzeczoznawca pozostaje w stosunku zależności osobistej, lub służbowej w odniesieniu do zamawiającego wycenę.
Musi się ubezpieczyć od odpowiedzialności za szkody powstałe przy nierzetelnej wycenie
Pamiętajmy, że rzeczoznawca majątkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą powstać w związku z wykonywaniem czynności w zakresie szacowania oraz wyceny nieruchomości.
Jakie nieruchomości do wyceny?
Podstawowym rodzajem nieruchomości są nieruchomości gruntowe. Są to części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty). Znajdujące się na nich i trwale z nimi związane budynki, inne urządzenia i rośliny, jak również prawa związane z własnością nieruchomości są częściami składowymi danej nieruchomości gruntowej.
Drugi rodzaj - to nieruchomości budynkowe. Są to budynki trwale z gruntem związane, które w myśl przepisów szczególnych nie stanowią części składowych nieruchomości gruntowej, lecz są odrębnym od gruntu przedmiotem własności.
Trzeci rodzaj - to nieruchomość lokalowa. Jest to, prawnie wyodrębniona w osobny przedmiot własności część budynku związanego trwale z gruntem, stanowiąca samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu.
Czwarty rodzaj - to nieruchomości rolne, czyli te, które są lub mogą być wykorzystywane do działalności wytwórczej w rolnictwie.