Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszty firmy. Biznes w domu lub wynajem lokalu. Co się bardziej opłaca?

(d-ka), Fot. Monika Smól
Koszty prowadzenia firmyw  domu są mniejsze, czego doświadcza  m.in. Krzysztof Pniewski
Koszty prowadzenia firmyw domu są mniejsze, czego doświadcza m.in. Krzysztof Pniewski
Koszty firmy. Prowadzisz firmę w domu, do kosztów wliczysz m.in. czynsz i opłaty za media. Wynajmując lokal możesz znaleźć dostosowany do konkretnego biznesu. Co się bardziej opłaca?

Krzysztof Pniewski, rzemieślnik z Chełmna ma zakład w domu, więc nie musi ponosić kosztów wynajęcia lokalu, opłaca tylko rachunki za media. Czym się zajmuje? - Jestem szewcem butów rycerskich - zdradza. - Wszystko zaczęło się kilka lat temu od Chełmińskiego Zastępu Rycerskiego. Tam stawiałem pierwsze kroki i powstawały pierwsze projekty butów.

Czytaj też: Jest uważany za najnowocześniejszą formę zatrudnienia, znacznie obniża koszty prowadzenia firmy

Koszty firmy: Proporcjonalnie mniej

Biznes we własnym domu jest korzystny pod względem podatkowym. Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu umożliwia zaliczenie do kosztów części wydatków związanych z jego utrzymaniem. Jeżeli firma zajmuje tylko część mieszkania, wydatki rozlicza się proporcjonalnie w stosunku do wydzielonej pod działalność gospodarczą części. Dochód do opodatkowania można zmniejszyć przez rozliczenie w kosztach zakupu mebli biurowych czy opłat za media. W przypadku kupna mieszkania zarówno do celów mieszkaniowych, jak i prowadzenia firmy, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu hipotecznego, zaciągniętego na zakup nieruchomości w proporcji, w jakiej mieszkanie wykorzystywane jest do biznesu.

Tzw. starterzy nie mają aż tyle gotówki

Czytaj też: Lewe zwolnienie lekarskie. Pracowników z kujawsko-pomorskiego dopadł wirus L-4 - alarmują przedsiębiorcy

Jednak, jak wynika z badania firmy Tax Care, która oferuje usługi finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, miejscem na własną firmę jest najczęściej wynajęty lokal. Decyduje się na to jedna trzecia przedsiębiorców.

- Stawiający pierwsze kroki w biznesie zazwyczaj nie mają pieniędzy na zakup własnego lokalu - mówi Joanna Szlęzak-Matusewicz, analityk z Tax Care. - Można oczywiście wziąć kredyt, ale jak się okazuje, otrzymanie takiego zastrzyku finansowego na samym starcie jest mało prawdopodobne. I, jeśli tacy przedsiębiorcy w ogóle pożyczają pieniądze, to na inwestycje związane z przedmiotem działalności: meble, maszyny czy komputery.

Wynajem lokalu jest korzystny, gdy szuka się lokalu o określonych cechach, np. na cele gastronomiczne czy dostosowany do konkretnych usług.

Wtedy kupno nieruchomości i dostosowywanie jej do własnych potrzeb, może okazać się zbyt kosztowne w porównaniu z gotową ofertą.

Czytaj też: Ceny ropy szaleją. Przedsiębiorcy z branży transportowej wyrywają sobie włosy  

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska