Do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mogą się już zgłaszać placówki medyczne i apteki, które chcą szczepić przeciwko grypie. Wnioski można składać elektronicznie do 30 września 2022 r. Za podanie szczepionki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia - za każde podanie 21,83 zł.
Placówki medyczne i apteki ogólnodostępne muszą spełnić określone warunki. Chodzi między innymi o: personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie oraz posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie szczepienie będzie miało miejsce.
Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest też dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, ponieważ informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowywana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.
Personel
Osobom uprawnioną do kwalifikacji osoby dorosłej (ukończone lat osiemnaście) do szczepienia przeciw grypie jest lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.
WAŻNE: Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku dzieci i młodzieży do lat 18 uprawniony jest wyłącznie lekarz.
Warunki lokalowe
W punkcie szczepień powinny się znajdować między innymi wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnia/ miejsce do oczekiwania dla osób przed i po szczepieniu oraz odpowiednie wyposażenie.
Dla kogo szczepionka?
Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby powyżej 75 roku życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia. Dla pozostałych preparat jest pełnopłatny.
