Kujawsko-pomorscy urzędnicy w służbie Kowalskiego. Robią co mogą, by zmienić ich postrzeganie

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Tam do czasu nawałnicy w 2017 r. był las. W 2019 r. pracownicy Oddziału ZUS-u w Bydgoszczy posadzili tam drzewa
Tam do czasu nawałnicy w 2017 r. był las. W 2019 r. pracownicy Oddziału ZUS-u w Bydgoszczy posadzili tam drzewa nadesłane/ZUS Oddział w Bydgoszczy
Klimat wokół urzędów i ich pracowników się ociepla - mówią badania. A pracownicy administracji robią co mogą, by zmienić postrzeganie ich. Nie wierzycie? A co powiecie na Escape Room, szycie materiałowych toreb, sadzenie drzew, czy zajęcia dla studentów na lotnisku?

Funkcjonowanie urzędów spotyka się z coraz większą aprobatą Polaków, a praca urzędników pod wieloma względami oceniana jest coraz lepiej - wynika z badania „Polak w urzędzie” przeprowadzanego regularnie przez CBOS. Z jego ostatniej edycji (grudzień 2017 r.) wynikało, że częściej niż przed pięcioma i dziesięcioma laty interesanci deklarowali w 2017 r. zadowolenie ze sposobu załatwienia sprawy, z którą przyszli do urzę-du, twierdząc, że obsłużono ich sprawnie i od razu (od 2012 r. wzrost wskazań z 51 proc. do 61 proc.). A w porównaniu z rokiem 2012 zmalał odsetek osób, które co prawda załatwiły sprawę, ale skarżyły się na uciążliwość i mnożenie trudności przez urzędników (z 11 proc. do 7 proc.), oraz tych, którym nie udało się załatwić sprawy (z 7 proc. do 3 proc.).

Pamiętajmy, urzędy rzadzą się swoimi prawami. Ich obowiązki ściśle określają przepisy i regulaminy. Okazuje się jednak, że i przy tak odgórnie ustalonych, często sztywnych zadaniach, możliwy jest powiew świeżości.

Urzędnicy to też ludzie, mają świetne pomysły na aktywizację i edukację nas. Organizują i włączają się też w różne akcje ekologiczne. Tylko my nie zawsze je dostrzegamy. Przyjrzeliśmy się tej drugiej nieobowiązkowej części działalności urzędników.

Wiecie, że ta wiekowa instytucja ma Escape Room?

- W tym roku GUS obchodzi 102-lecie istnienia. Przez cały ten czas jego podstawowym zadaniem było i jest zbieranie danych o mieszkańcach, ich życiu i działalności gospodarczej - zaznacza dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Jesteśmy właśnie dla „Kowalskiego”, bowiem głównym zadaniem statystyki publicznej jest dostarczanie danych obywatelom. Przygotowujemy je dla wszystkich, bez wyjątku.

W siedzibie urzędu w Bydgoszczy i jednostkach podległych w Toruniu, we Włocławku i w Inowrocławiu są tzw. Informatoria Statystyczne. To miejsca, gdzie każdy może przyjść. Znajdziemy tam komputery, roczniki i inne publikacje. Dostęp przez internet do strony czy Banku Danych Lokalnych mamy wszędzie, a w Informatorium co ważne czeka pracownik, który pokieruje i pomoże wyszukać dane. Z tego miejsca często korzystają studenci. Przeprowadzane są szkolenia na których uczą się jak korzystać z banków i baz danych. Z urzędem współpracują m.in. żacy z UMK, którzy realizują różne innowacyjne projekty, które potem można wprowadzić w życie.

W bibliotece urzędu w Bydgoszczy organizuje się... Escape Room. Na podstawie roczników tam dostępnych można rozwiązać proste zadania w formie szyfrów. Gdy odpowiedzi są dobre, uczestnicy otrzymują podpowiedzi, gdzie znajduje się klucz do wyjścia. Na tę kreatywną zabawę przyjeżdżają grupy z całego województwa. Spełnia ona wymogi bezpieczeństwa.

GUS organizuje co roku konkurs na pracę magisterską i doktorską z zakresu statystyki. W ub.r. w części dotyczącej pracy magisterskiej wygrała go osoba z regionu. - Mamy też Olimpiadę Statystyczną. Odbyły się jej już trzy edycje - mówi Małgorzata Górka, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych przy Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy. - Wszystkie je wygrali uczniowie z województwa. Laureaci zdobywają tzw. „Złote indeksy”, które pozwalają im studiować na najlepszych uczelniach w kraju. Trwa 4. edycja. Do etapu krajowego weszło 9 osób z regionu.

Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest organizowany Europejski Konkurs Statystyczny. - Olimpiada jak i konkurs rozwijają wyobraźnię, uczą korzystania z zasobów, ale też pokazują jakie możliwości dają dane statystyczne - wyjaśnia pani Małgorzata. Urząd prowadzi też „rajdy na orientację”, podczas których młodzież w grupach, rywalizując w terenie, zaznajamia się z zasobami jakimi dysponuje GUS.

ZOBACZ TAKŻE:Urzędy nie mają szans na rynku pracy - przegrywają walkę o specjalistów

Urząd bierze także aktywny udział w „Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości” (ŚTP), Targach Pracy i konferencjach. Szkoli z analizowania danych. Przeprowadza lekcje (w 2019 r. odbyło się ich 37, dla w sumie 536 osób). Ponad 130 użytkowników przeszło szkolenie teoretyczne z częścią aktywizacyjną w Escape Roomie.

- Wszystkie aktywności edukacyjne objęły ponad 750 uczestników, a wydarzeń odbyło się ponad 50 - wylicza dyrektor.

Rekordowe zbiórki i ciekawe wycieczki. Gdzie? W ZUS-ie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie ma na swoim koncie m.in. działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Kilka razy w roku w okresach świątecznych organizują kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe. W ich murach goszczą też wystawy - ostatnio obrazów Piotra Marka i zdjęć Sebastiana Pietrzaka.

Urząd organizuje (podobnie jak pozostałe dwa urzędy, które opisujemy) różne zbiórki charytatywne, materiałów wtórnych i rzeczowe. Wiele z nich kończy się dużym sukcesem, gdy np. w ZUS-ie udaje się zebrać cały pokój zabawek dla dzieci przed świętami albo w 9 miesięcy 620 kg nakrętek. Środki przekazano na subkonto podopiecznego Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” - 10-letniego Michała Zality z Solca Kujawskiego.

Urzędnicy szkolą płatników składek i ubezpieczonych (w 2019 r. ponad 2300 uczestników w regionie). Biorą udział w targach, piknikach, eventach, konferencjach. Współpracują ze szkołami podstawowymi, średnimi i wyższymi. Dla uczniów organizowane są konkursy i olimpiady.

- W tym roku szkolnym do lekcji przystąpiło 59 szkół z regionu, a blisko 4500 młodych ludzi wzięło udział w lekcjach. Tegoroczna olimpiada zgromadziła przedstawicieli 36 szkół i prawie 1500 uczniów - wylicza Joanna Karsznia, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z ZUS-u w Bydgoszczy. Dzieci i młodzież mogą odwiedzić urząd i zobaczyć jak wygląda praca od wewnątrz. Np. jak działa urzędomat, biletomat, ale największą ciekawość maluchów budzi kopertownica, która potrafi setkę listów, przez kilkadziesiąt sekund, złożyć, zapakować do koperty i je zamknąć.

ZUS organizuje także „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” i „Dzień Seniora”. Ten ostatni odbył się w październiku. Bawiło się i uczyło wtedy ponad 150 osób. Wydarzeniu towarzyszyły wykłady, koncert i kabaret seniorów. Takie dni odbywają się też m.in. w Nakle nad Notecią, Koronowie, Solcu Kujawskim, Inowrocławiu, Świeciu, Tucholi i Sępólnie Krajeńskim.

Także po godzinach pracy urzędnicy chętnie biorą udział w różnych akcjach, np. 8 września ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Runowo, gdzie w sierpniu 2017 r. przeszła nawałnica niszcząc las, udało im się posadzić ok. 3000 nowych drzewek.

CZYTAJ TAKŻE:Mają ponad 70 lat i pracują. Urzędnik nie spieszy się na emeryturę

Nauka prawa celnego na lotnisku i toczenie krwi urzędników

Natomiast Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy współpracuje w zakresie edukacji podatkowej chyba ze wszystkimi organizacjami biznesowo-pracodawczymi z regionu. Organizują razem spotkania informacyjne, np. na temat zmian podatkowych, które weszły ostatnio w życie (ok. 300 uczestników).

- W lutym zaplanowaliśmy kolejne trzy tego typu spotkania dla przedsiębiorców - zapowiada Bartosz Stróżyński, rzecznik naszej IAS. M.in. za takie działania I Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, III Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, Urzędy Skarbowe w Grudziądzu i w Lipnie zostały w 2019 r. wyróżnione przez Bydgoską Lożę BCC laurami „Urząd Przyjazny Przedsiębiorcy”.

Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa włącza się w „Tydzień Przedsiębiorcy z ZUS”. Pracownicy ich są też prelegentami podczas ŚTP.

Funkcjonariusze prowadzą lekcje dla młodszych i starszych mieszkańców regionu. Wystarczy, że przedszkole lub szkoła zgłosi się z taką prośbą.

- Poprzez zabawę i naukę nasi funkcjonariusze uświadamiają najmłodszym m.in. dlaczego nie wolno przywozić z zagranicznych podróży niektórych pamiątek - mówi Stróżyński. - Dzieci rozwiązują zadania, poznają umiejętności tropiące psa służbowego. Maluchy mogą obejrzeć skóry i wyroby z dzikich zwierząt, a także zagrać w ciekawe gry, które uczą, że handel wyrobami ze zwierząt zagrożonych wyginięciem jest nielegalny i karalny. Pracownicy mają również prelekcje na uczelniach wyższych.

Mundurowi KAS angażują się co roku w międzynarodowe wydarzenie „Wieczór marzeń w zoo”, organizowane dla chorych i niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin przez Ogród Zoologiczny w LPKiW w Bydgoszczy. Funkcjonariusze zapewniają wtedy liczne atrakcje.

2647 zł brutto ma nauczyciel mianowany (mgr z przygotowaniem pedagogicznym) Ponad połowa Polaków rozważających emigrację nie pracuje.

Tyle zarabiają lekarze i urzędnicy z regionu [zobacz stawki]

Pracownicy urzędu jesienią brali udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym „Małe Miasto Brodnica” dla uczniów podstawówek. Dzieci spotykały się z przedstawicielami różnych zawodów, poznawali specyfikę ich pracy, zarabiali wirtualne pieniądze i uczyli się zarządzania nimi. Mogli też odwiedzić Małomiejski Urząd Skarbowy.

Natomiast w grudniu KAS we współpracy ze Strażą Graniczną i Portem Lotniczym Bydgoszcz, zorganizowała dla grupy studentów z UKW wizytę studyjną na lotnisku. Były wykłady, zajęcia praktyczne. Żacy poznali m.in. specyfikę funkcjonowania portu, zasady obrotu towarowego, zasady odprawy i kontroli celno-skarbowej.

KAS kontynuuje ogólnopolską akcję informacyjną „Hazard? Nie, dziękuję!”, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz nielegalnymi grami hazardowymi, w tym w sieci. Skierowana jest ona do uczniów, studentów, nauczycieli oraz rodziców. W regionie odbyło się ponad 50 spotkań, w których uczestniczyło ponad 3000 osób.

Pracownicy KAS z regionu włączają się też w inne akcje, np. Akcję Honorowego Oddawania Krwi. Od 21 października do 20 grudnia 2019 r. oddali prawie 11 litrów krwi oraz jej składników.

100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.5.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie