Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie. Szkodniki atakują plantacje buraka cukrowego w regionie. Sprzyjają im wysokie temperatury

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Liczne występowanie szkodników na burakach cukrowych w regionie to też efekt upałów. W 12 stopniach C jedno pokolenie wciornastka rozwija się prawie 57 dni, a w 30 stopniach C – tylko 15 dni.
Liczne występowanie szkodników na burakach cukrowych w regionie to też efekt upałów. W 12 stopniach C jedno pokolenie wciornastka rozwija się prawie 57 dni, a w 30 stopniach C – tylko 15 dni. Pixabay
Bardzo liczne żerowanie przędziorka chmielowca na burakach cukrowych w powiatach toruńskim, żnińskim, nakielskim i inowrocławskim. - Wysokie temperatury wpływają na intensywne żerowanie przędziorków na buraku, czego dowodem są żółte przebarwienia na plantacjach – ostrzega rolników Platforma Sygnalizacji Agrofagów.

Platforma Sygnalizacji Agrofagów, założona przez Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach monitoruje szkodniki w około 350 punktach na terenie kraju. Komunikat z 3 sierpnia powinien wzmóc czujność plantatorów buraka cukrowego, także na Kujawach i Pomorzu:

„W ostatnim tygodniu lipca obserwowano przędziorka chmielowca na buraku cukrowym niemal w całej Polsce. W badaniach monitoringowych potwierdzono bardzo liczne występowanie roztoczy w następujących województwach: kujawsko-pomorskim – powiat toruński, żniński, nakielski i inowrocławski; łódzkim – powiat kutnowski; wielkopolskim – powiat pilski i kolski; lubelskim – powiat hrubieszowski, parczewski, łęczyński oraz w zachodniopomorskim w powiecie gryfińskim. Średnio na jednym liściu obserwuje się od 10 do 15 osobników przędziorka. Wysokie temperatury wpływają na intensywne żerowanie przędziorków na buraku, czego dowodem są żółte przebarwienia na plantacjach.”
Przędziorek chmielowiec żeruje po obu stronach liści. Początkowo na górnej stronie widać drobne, jasne plamki. Następnie liście skręcają się, brunatnieją i zasychają. Przędziorek wysysa z liści sok, przez co korzeń buraka rośnie mniejszy i z niższą zawartością cukru.

Poza przędziorkami badacze obserwują na burakach bardzo liczne występowanie wciornastków.
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa podpowiada, że objawem żerowania wciornastka są srebrzyste lub jasne punkty na powierzchni liści. „Wciornastek zachodni jest wektorem wirusów roślinnych, stąd jego obecności w uprawach mogą towarzyszyć objawy chorób wirusowych.” GIORiN informuje, że szkodnik tworzy wiele pokoleń w ciągu roku, a ich rozwój zależy w dużym stopniu od temperatury. „W temperaturze 12 stopni C jedno pokolenie rozwija się prawie 57 dni, a w temperaturze 30 stopni C – tylko 15 dni.”

Platforma Sygnalizacji Agrofagów odnotowała też porażenie chwościkiem buraka plantacji w powiecie nakielskim. - Maksymalnie do pięciu procent – uściślono w komunikacie.
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach wyjaśnia, że jest to jedna z najgroźniejszych chorób buraków ćwikłowych, pastewnych i cukrowych. „Optymalnymi warunkami rozwoju patogena są temperatura 22 - 30 stopni C oraz wilgotność powietrza 90 – 95 proc. Objawy porażenia to przede wszystkim charakterystyczne okrągłe, szarobrunatne plamy na liściach otoczone czerwoną obwódką. Środek plam na początku srebrzysty, z czasem tkanka wykrusza się i w liściach powstają otwory. Przy silnym porażeniu liście zasychają”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska