Ulubiony grzyb Polaków, znany oficjalnie jako pieprznik jadalny, zaczyna pojawiać się w naszym regionie. "Kurki w okolicach Grudziądza", zdradza - na facebookowej grupie Grzyby Kujawsko-Pomorskie - pan Marcin.
Warto wiedzieć również: Trujące grzyby - srebrna łyżeczka i alkohol Cię nie uratują. O tym trzeba pamiętać!
Gdzie grzyby
W sieci można znaleźć wiele informacji dotyczących zbiorów, także w Kujawsko-Pomorskiem. Przytaczamy przykładowe wypowiedzi ze strony Grzyby.pl:
- Powiat włocławski - tym razem zupełnie nic, zaczynają się czarne jagody
- Powiat toruński - początki kurek. Dwadzieścia minut i porcja
- Powiat bydgoski - kilkugodzinny spacer po lesie. Znalezione kilka robaczywych maślaków. Kurek brak. Jeżeli pogoda się nie zmieni, to szykuje się niedługo dużo jagód.
- Powiat sępoleński - godzina w lesie, dziesięć litrów kurek
Przypominamy łowy w lasach w 2020. Grzyby w Kujawsko-Pomorskiem? "W lesie ruch jak w Paryżu na wsi" [zdjęcia Czytelników]
Zajrzymy też do sąsiadów z Pomorskiego.
"Las bukowo - grabowy, zaczął się wysyp koźlarza grabowego w hurtowych ilościach, poza tym trafiłem 12 borowików usiatkowanych (jeden wielki, reszta małe), dużo dorodnych kurek i jednego podgrzybka złotawego. Kozaki i prawdziwki często z lokatorami. Z jadalnych widziałem jeszcze sporo różnych gołąbków i po dwa skupiska muchomora czerwieniejącego i mleczaja biela. W lesie mokro, ciepło i czuć grzybnię. Najbliższe dni będą na bogato", opisuje Bałykan (powiat kościerski).
Pan Marcin wskazuje, że - w ciągu dwóch godzin - zebrał 4 kg kurek.
Kolejna osoba pisze: Kurki - lasy liściaste, w litych borach sosnowych jeszcze cisza. Myślę, że w końcu wystrzeli wysyp.
Jeśli wybierasz się na kurki, uczulamy! Nie pomyl ich z lisówką pomarańczową. Jak je odróżnić? Trzonek kurki jest krótki i gruby, lisówki zaś - cienki, ale też bardziej pomarańczowy. Dodatkowo, lisówka ma pod kapeluszem blaszki, kurka charakteryzuje się nieregularnymi listewkami.
