Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuracje "jabłkami miłości", czyli... pomidorami

Zbigniew Przybylak
Fot. sxc
Francuzi nazywają pomidory "jabłka miłości". Skąd taka oryginalna nazwa? Otóż jeszcze do XIX w. owoce pomidorów uchodziły za afrodyzjak. Czy z powodu ich intensywnie czerwonego koloru, któremu przypisuje się działanie podniecające? Trudno powiedzieć.

Naukowcy nie dowiedli wpływu warzywa na zwiększoną aktywność seksualną. A nawet z racji zawartości bromu uważają, że jadanie pomidorów może wpływać uspokajająco.

Przypisuje się pomidorom działanie lekko moczopędne, czyszczące organizm, antytoksyczne i przez to odmładzające. Zaleca się je w diecie osób cierpiących na cukrzycę, choroby nerek, serca, dolegliwości układu trawiennego, bo wykazują m.in. działanie pobudzające aktywność gruczołów trawiennych.

Amerykańska medycyna ludowa i domowa uważa je także za bardzo dobry środek przy niestrawnościach i najlepszy domowy lek na zaparcia. Poza tym polecane są w schorzeniach wątroby i nerek. Powinny je jeść osoby uskarżające się na nadmierne pocenie i nieprzyjemny zapach potu. Amerykanki piciem soku zabezpieczają swe rodziny w zimie przed przeziębieniami.

Pomidory są składnikiem diet zapobiegających nowotworom, głównie z racji dużej zawartości karotenów. Badania wskazują, że pomidory mogą chronić przed zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Niektórzy "oskarżają" pomidory (podobno jednak bezpodstawnie), o to, że zaostrzają choroby reumatyczne i artretyzm. Powodem głównym ma tutaj być ich przynależność do rodziny psiankowatych. Być może wynika to też z uczulenia pewnych osób na te rośliny.

Znany polski zielarz Witold Poprzęcki zalecał pomidory w diecie przy osłabieniu żołądka, w ogólnym osłabieniu pochorobowym, także w gorączce, wyrzutach i wysypkach, w tym tak groźnych chorobach jak pęcherzyca czy łuszczyca. Twierdził również, że pomidory są korzystne przy awitaminozach oraz niedomaganiach wątroby. Zalecał kilkutygodniowe kuracje pomidorami gruntowymi, zbieranymi w pełni naturalnego sezonu dojrzewania.

Dodatkowo trzeba zjadać owoce najlepiej ze skórką, bo pod nią ulokowała się większość cennych dla zdrowia składników.

Pomidory wykorzystuje się również w kuracjach zewnętrznych. Przygotować z nich można domowe kosmetyki, poprawiające wygląd cery, odmładzające skórę. Umytą twarz smaruje się na noc cienko sokiem z pomidora i pozostawia do zaschnięcia. Rano zmywa się ciepłą wodą. Przy dłuższej kuracji skóra staje się miękka, gładka, ale też wybiela się.

Na koniec warto jeszcze dodać, że w amerykańskiej medycynie domowej przy pokrzywce poleca się okład z liści roślin psiankowatych, w tym pomidorów. Liście umyć ugotować w wodzie, położyć na serwetce i okładać nimi zmiany pokrzywkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska