Kawiarnia "Pod Kurantami" (nazywana też "Kurantami") przy Rynku Staromiejskim była jednym z najpopularniejszych lokali gastronomicznych Torunia w minionej epoce. To tutaj mieszkańcy jedli lody i pili kawę, a w piwnicach - wino. W latach 80. o kamienicę upomnieli się jej właściciele. Gdy budynek został im oddany, "Kuranty" były już w fatalnym stanie. Kawiarnię określano "speluną", a ponad trzy lata temu lokal zupełnie zamknięto. Właściciele długo nie mogli znaleźć dzierżawcy. Choć lokalizacja była kusząca, ewentualnych zainteresowanych odstraszała wysokość dzierżawy. Za wynajem żądano bowiem kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.
Kilka miesięcy temu znalazł się jednak chętny do zagospodarowania pomieszczeń. Od kwartału w "Kurantach" trwał intensywny remont. Efekt? Od wczorajszego wieczoru lokal jest otwarty.
Marek Gotlibowski, nowy dzierżawca inspiracji szukał w Londynie. - Oglądałem różne puby, podpatrywałem jak są urządzone. Wreszcie miałem gotową wizję i wziąłem się do pracy.
Gotlibowski przywiózł z Wielkiej Brytanii ponad 300 zdjęć, które teraz wiszą na ścianach lokalu. W "Kurantach" powstały dwa drewniane bary. Dominują stare drewniane meble, z których część ma nawet po 150 lat. Oprócz zdjęć i obrazków są też ścienne malowidła. Lokal został wyposażony tak, by gościom nie przeszkadzał dym papierosowy. Muzyka ma być rockowa, ale puszczana niezbyt głośno. - Chodzi o to, żeby nie przeszkadzała gościom.
Ponadto "Kuranty" chcą przyciągać dobrą kuchnią. Szef kuchni poleca pierogi na niemal 30 sposobów, pastę i pizze. Niewykluczone, że w lokalu znajdzie się miejsce dla tańczących.
* * *
Kawiarnię "Kuranty" urządzono na początku lat 70. na parterze kamienicy "Pod Aniołem", a w gotyckich piwnicach zrobiono winiarnię. Kamienica jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych na Rynku Staromiejskim. Ozdabia ją wykonany w 1699 roku barokowy portal z piaskowca oraz rzeźbione drzwi. Nad archiwoltą portalu widoczny jest kartusz herbowy ówczesnego właściciela Jana Zimmermanna. Po pożarze Ratusza w 1703 roku odbywały się tutaj w latach 1717-1737 posiedzenia rady miejskiej. Na początku lat 70. XX wieku
