Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ładowanie „elektryka” to prosta rzecz, ale warto to robić jak najtaniej. Jak to robić?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Baterie w autach elektrycznych można uzupełniać nie tylko w ogólnodostępnych stacjach ładowania (jak na zdjęciu), ale także z domowej instalacji.
Baterie w autach elektrycznych można uzupełniać nie tylko w ogólnodostępnych stacjach ładowania (jak na zdjęciu), ale także z domowej instalacji. Aleksandra Pazda
Prąd w akumulatorach trakcyjnych samochodów elektrycznych można uzupełniać w stacjach ogólnodostępnych, ale także w domu - z gniazdka lub wollboxa, czyli naściennej ładowarki domowej.

- W publicznych stacjach ładowania, których w całej Polsce, w tym w naszym regionie, mamy coraz więcej, do dyspozycji mamy dwa rodzaje zasilania: prądem zmiennym AC i stałym DC. Różnica polega na szybkości ładowania, a moce mogą wynosić od kilkudziesięciu, na przykład od 50kW, do 200kW. Ładowanie w warunkach domowych w standardowej taryfie opisanej przez operatora jako G11 to średnio 0,62 grosze za kWh. Cena może się różnić w zależności od regionalnego dostawcy prądu – wyjaśnia nam Krzysztof Kosiedowski, pasjonat motoryzacji i autor bloga Rzecznik Elektromobilności, były rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Nasz rozmówca przedstawia dokładne wyliczenia. Przyjmując, że miejski „elektryk” zużywa 17kWh na 100 kilometrów, to: 17kWh x 0,62gr = 10,54 złotych. W przypadku samochodów cięższych z większymi bateriami pobór mocy, zużycie może oscylować na poziomie 25 kWh, zatem pomnożenie przez 0,62 gr daje 15,50 złotych na 100 km.

Wyliczenie kosztów energii elektrycznej zużytej na przejechanie 100 kilometrów, to wynik zużycia wyświetlanego przez EV – razy cena za kWh.

To też może Cię zainteresować

Na rozpiętość wyliczenia składa się: cena za prąd (ustalona przez regionalnego operatora), taryfa (dzienna i nocna – druga jest o połowę tańsza od dziennej), prędkość jazdy, warunki pogodowe (ujemne temperatury przekładają się na większe zużycie prądu), pobór mocy przez odbiorniki, jak np. klimatyzacja, ogrzewanie, wi-fi, radio oraz inne.

Z nocną taryfą

Krzysztof Kosiedowski wyjaśnia, iż kolejna taryfa oznaczona jako G12 to wcześniej zasygnalizowana taryfa nocna. W ofercie G12 prąd z sieci w godzinach od 22.00 do 6.00, a także w pomiędzy 13.00 a 15.00 kosztuje około 0,32gr za kWh. Z tego powodu wielu właścicieli aut elektrycznych ładuje „elektryki” w nocy.

Wykorzystując wcześniej zastosowane uproszczenie matematyczne: 17kWh x 0,32gr = 5,44 złotych i odpowiednio 25kWh x 0,32gr = 8 złotych.

Promocje weekendowe

Koszt energii elektrycznej niezbędnej do napędzania samochodu można obniżyć korzystając z różnych ofert i promocji, a jedną z nich jest taryfa weekendowa G12w.

W ciągu tygodnia - od poniedziałku do piątku - opłata za kWh wynosi 0,78gr, zatem jest wyższa od G11 o 0,18 gr, ale w czasie weekendu kWh kosztuje 0,32gr, czyli tyle, co w tygodniu nocna. Ostateczny wybór należy do klienta.

Przed podjęciem decyzji warto wszystko dokładnie policzyć: spisać stan licznika prądu przed rozpoczęciem pomiaru, porównać wyniki i wybrać dla siebie najkorzystniejszy wariant ładowania.

To też może Cię zainteresować

Obecny, okres zimowy wydaje się być najlepszym momentem. W czasie jesieni i zimy zużywamy zdecydowanie więcej prądu aniżeli wiosną i latem, zatem uzyskane wyniki będą najwyższe w ciągu roku, a tym samym obiektywne dla całego roku.

Z domowej elektrowni...

Jest jeszcze rozwiązanie z życia wzięte, a mianowicie domowa elektrownia i prąd ze słońca, wiatru, czy wody. Rozwiązanie zyskuje na popularności.

Metodologia działania zakłada najpierw wyposażenie nieruchomości w źródło energii odnawialnej, a następnie zakup auta elektrycznego, względnie plug-in, czyli hybrydy, którą można ładować z gniazda. W opinii użytkowników sposób podobno się sprawdza, a co najważniejsze przynosi policzalne korzyści płynące z ładowania własnym prądem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska