Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łańcuchy dostaw żywności wciąż mają słabe punkty. Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego wiedzą, co warto poprawić

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
„Wiejska e-skrzynka” (wiejskaeskrzynka.pl) to dobry przykład na skracanie dostaw żywności od rolników do konsumentów.  Na zdj.: Mariusz Tomczak z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który raz w tygodniu dowozi żywność „pod drzwi” konsumentów
„Wiejska e-skrzynka” (wiejskaeskrzynka.pl) to dobry przykład na skracanie dostaw żywności od rolników do konsumentów. Na zdj.: Mariusz Tomczak z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który raz w tygodniu dowozi żywność „pod drzwi” konsumentów Lucyna Talaśka-Klich
Słabe punkty w łańcuchu dostaw żywności - tego dotyczy unijna ankieta do wypełnienia której zachęca resort rolnictwa.

Gdzie są te słabe punkty w przypadku łańcuchów dostaw polskiej żywności?

Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Rolnictwa: - W mojej ocenie rolnicy są najsłabszym ogniwem w łańcuchu produkcji żywności. Narażeni są często na nieuczciwe praktyki handlowe. Widzimy to często w przypadku produktów szybko psujących się, takich jak maliny czy truskawki, wtedy kiedy rolnik ma bardzo krótki czas na sprzedaż, ponieważ nie ma możliwości długiego ich przechowywania.

Dystrybucja, wygórowane wymogi sieci handlowych i przyzwyczajenia klientów

Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej uważa, że trzy najsłabsze punkty dotyczą dystrybucji żywności (w tym kosztów, które są duże szczególnie dla mniejszych producentów nawet w przypadku sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego), wygórowanych wymogów sieci handlowych (które oczekują dużych, jednolitych partii towaru), a nawet przyzwyczajeń konsumenckich.

- Konsumenci przyzwyczaili się do robienia zakupów przede wszystkim w dużych sieciach handlowych - wyjaśnia prezes izby. - Także dlatego, że po zakupy przyjadą samochodem, który zostawią na bezpłatnym parkingu. Wciąż brakuje u nas profesjonalnych targowisk, takich, gdzie przy stoisku można umyć ręce, a kupujący mają gdzie zaparkować auta.

Rolnicy chcą sprzedawać towary na targowiskach, byleby klienci mieli parkingi

- Takich targowisk w naszym regionie jest coraz więcej, ale rolnicy sprzedający tam żywność są w zdecydowanej mniejszości - uważa rolnik z pow. świeckiego. - Dlaczego? Bo problemem jest brak miejsc parkingowych dla klientów i to, że sprzedają tam przede wszystkim pośrednicy. Wiem, że oni też są potrzebni, ale czasami rolnicy są w takich miejscach wręcz niemile widziani.

I dlatego wielu rolników decyduje się sprzedać więcej np. owoców i warzyw do przetwórstwa. - Tracimy na tym, a jeszcze mamy problemy, jeśli partia towaru nie jest jednorodna - stwierdził inny z rolników.

To też może Cię zainteresować

Marcin Wroński dodaje: - Z jednej strony rozumiem przetwórców oczekujących określonych minimalnych ilości produktów, których jeden pojedynczy rolnik nie jest w stanie zapewnić, dlatego występują w łańcuchu pośrednicy. Najskuteczniejszą metodą na eliminacje pośredników, którzy dla przetwórców zajmują się organizacją dużych jednolitych partii towarów, jest sprzedaż przez rolników swoich płodów w grupie. Tylko zrzeszenie się pozwoli zwiększyć wolumeny przy wymianie handlowej.

„Mapowanie zagrożeń i słabych punktów w łańcuchu dostaw żywności w UE” - link do tej ankiety znajduje się na stronie ministerstwa rolnictwa. Termin jej wypełnienia upływa 30 czerwca 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska