Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato na rowerze - przez Golub-Dobrzyń, Kowalewo i Wąbrzeźno

Karolina Rokitnicka
Cel podróży - Wąbrzeźno reklamuje się jako "rowerowe miasto". Ma 8,6 km ścieżek rowerowych. Przy tej na ul. Żeglarskiej stoi elektroniczny licznik, który rejestruje przejeżdżające rowery.
Cel podróży - Wąbrzeźno reklamuje się jako "rowerowe miasto". Ma 8,6 km ścieżek rowerowych. Przy tej na ul. Żeglarskiej stoi elektroniczny licznik, który rejestruje przejeżdżające rowery. UM
Sezon rowerowy w pełni. Polecamy trasy po regionie. Podczas 60-kilometrowej wycieczki rowerowej mamy trzy miasta – Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie i Wąbrzeźno. Można też zboczyć nad jeziora.

Z Golubia-Dobrzynia wyjeżdżamy drogą wojewódzką na Kowalewo Pomorskie. Do pokonania mamy około 15 km. Zajmie to nam około 45 minut. Jedziemy jednak utwardzoną drogą, przy której na znacznym odcinku jest ścieżka rowerowa. Trasa jest dość płaska, nie ma większych górek i podjazdów. Wiedzie przez Podzamek i Ostrowite.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jeśli mamy ochotę na przystanek, to polecamy właśnie Ostrowite - mniej więcej w połowie drogi. Jest tu sklep, ale też atrakcje do zwiedzania - kościół w stylu gotyckim, z przełomu XIII/XIV w., przebudowany pod koniec XVI w., ponad stuletni neobarokowy kościół poewangelicki wraz z cmentarzem, dwór z połowy XIX w., otoczony parkiem krajobrazowym. Dalej jedziemy przez Napole aż do Frydrychowa. Tutaj musimy skręcić w lewo, w kierunku Torunia. Ścieżka rowerowa wiedzie jednak w prawo, a kolejna, wzdłuż drogi krajowej, do której musimy się dostać, jest po drugiej stronie jezdni.

By nie nadrabiać drogi, przed skrzyżowaniem z drogą krajową, najlepiej zjechać ze ścieżki na drogę wojewódzką i pokonać skrzyżowanie tak jak samochody. Dalej jest już ścieżka do centrum miasta. Warto zobaczyć zabytkowe obiekty - kościół z XIV/XV w., średniowieczne ruiny zamku i mury miejskie oraz budynek zajazdu z 1912 r., w którym mieści się magistrat.

Do Wąbrzeźna, z Kowalewa możemy jechać przez Zapluskowęsy, Pływaczewo i Czystochleb. To odcinek 16 km, wyremontowanej drogi, przeważnie płaski. Pokonamy go w 50 minut. Polecamy dłuższą trasę (około 23 km) przez Orzechowo i Ryńsk. Z tej drugiej miejscowości wywodzi się słynny Mikołaj, założyciel Związku Jaszczurczego. Z Ryńska możemy też zboczyć do Przydworza, gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem. To około 4 km. Do Wąbrzeźna wjeżdżamy ul. Chełmińską.

W mieście warto zatrzymać się na rynku, a także nad jeziorem, gdzie zlokalizowane są ruiny zamku – siedziby biskupów chełmińskich. W Wąbrzeźnie jest 8,6 km ścieżek rowerowych. Przy ścieżce na ul. Żeglarskiej stoi elektroniczny licznik, który rejestruje przejeżdżające rowery. Średnio ten fragment w ciągu doby pokonuje 384 rowerzystów.

Z Wąbrzeźna do Golubia-Dobrzynia wracamy krótszą trasą, przez Wałycz, Małe Pułkowo, Lipnicę i Owieczkowo. To odcinek 23 km. Na pokonanie go potrzeba około 70 minut. Przy części drogi wojewódzkiej mamy ścieżkę rowerową. Są także drewniane wiaty, w których można odpocząć.

Info z Polski - 24 sierpnia 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska