https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja filii szkoły w Cerekwicy: radni nie podjęli dziś uchwały w tej sprawie

Iwona Góralczyk
Radni nie podjęli dziś uchwały dotyczącej zamiaru likwidacji filii szkoły w Cerekwicy. Punkt został zdjęty z porządku obrad
Radni nie podjęli dziś uchwały dotyczącej zamiaru likwidacji filii szkoły w Cerekwicy. Punkt został zdjęty z porządku obrad Fot. Iwona Góralczyk
Na wniosek klubu radnych PiS, co zgłosiła należąca do tego ugrupowania Elżbieta Gogola, i późniejszym głosowaniu, Rada Miejska w Żninie zdjęła z porządku obrad sesji punkt dotyczący zamiaru likwidacji filii Szkoły Podstawowej w Cerekwicy. To oznacza, że uchwała w tym temacie nie została dziś podjęta.

Zanim doszło do głosowania, wywiązała się dyskusja, którą zapoczątkował radny Dariusz Kaźmierczak, hamowany przez przewodniczącego rady Grzegorza Koziełka.

Kaźmierczak wytknął, że w szkołę się nie inwestowało. Była też mowa o zbyt późnym poinformowaniu, zdaniem niektórych, rodziców, o zamiarze likwidacji placówki.

Radna Gogola odpowiedziała Dariuszowi Kaźmierczakowi: - Niech pan nas nie obraża. Ja pana nie atakuję i nie obrażam. Proszę spojrzeć na siebie, był pan radnym przez 30 lat, co pan zrobił dla tej szkoły.

Radny Kaźmierczak: - Co ja zrobiłem w Cerekwicy, to widać gołym okiem.

Andrzej Kurek: - Jest jeszcze kwestia tego, co powiedziała pani dyrektor szkoły w Słębowie. Mianowicie, że nie będzie prowadziła naboru do szkoły w Cerekwicy. Jak się ma ta informacja do faktu, że chcemy zdjąć ten punkt z porządku obrad...

Jerzy Krynicki: - Pięć dni temu rodzice nie mieli żadnej wiedzy o likwidacji. Aby cokolwiek zmieniać w oświacie, to nie można mówić tydzień wcześniej o sprawie, tylko latami. Generalnie najpierw trzeba zrobić wszystko, aby to było, a jak już nie ma możliwości, to wtedy redukcję.

Aleksandra Nowakowska: - Zwracam się do Sławomira Kujawy, kolego, czekamy na spotkanie choćby samej komisji i podania kilku rozwiązań dotyczących oświaty w gminie Żnin. Obiecał pan, że nie będzie tematu z Januszkowem, a jest zaskoczenie z Cerekwicą.

Burmistrz Robert Luchowski: - Temat szkół w Cerekwicy i Januszkowie to nie były informacje z zaskoczenia. Jeżeli chodzi o rodziców, to te informacje lub ich brak, one nie leżą po stronie ani urzędników, ani pracowników Samorządowego Centrum Usług Wspólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Radny Sławomir Kujawa, szef komisji oświaty: - Nie zgodzę się, że nic nie robiliśmy w tej kwestii. Został powołany zespół monitorujący, na którym spotkaniu pani była, pani radna Nowakowska, na żadnym. A temat jest znany od co najmniej półtora roku.

Radny Dariusz Kaźmierczak: - Zgłaszam wniosek formalny, żeby udzielić głosu, aby wypowiedziała się pani dyrektor szkoły w Słębowie. Chcę wiedzieć, czy będzie nabór do filii w Cerekwicy.

Najpierw przegłosowano wniosek Elżbiety Gogoli: Czy jesteś za tym, aby zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący zamiaru likwidacji filii szkoły w Cerekwicy?

13 radnych było "za", 7 wstrzymało się od głosu.

Następnie pochylono się nad wnioskiem Dariusza Kaźmierczaka: Czy jesteś za tym, aby udzielić głosu dyrektor szkoły w Słębowie?
11 radnych było przeciw, wstrzymało się 6 radnych, a 3 było "za".

Wniosek przepadł. Temat zakończono.

W wolnych głosach, na koniec sesji, radny Dariusz Kaźmierczak powiedział do radnych nawiązując do niepodjęcia tematu likwidacji filii szkoły w Cerekwicy:
- Wy się dotykacie noskami. Nikt tu nawet dziś nie chciał dyskutować w tym temacie. Teraz to już poszły konie po betonie. Teraz to już będzie czas za rok. Nie może być takiej sytuacji, że wszyscy potajemnie coś mówicie. Chodzi o to, żeby rozwiązać ten problem. Każdy wie, co powinien powiedzieć, a wszyscy się boją - stwierdził.

Nawiązał też do likwidacji szkoły w Wenecji, przypominając, że "gdy w tej placówce zostało dwoje dzieci i trzeba było ją zlikwidować, to przy głosowaniu radny Maciej Wysocki wyszedł z sali, bo bał się reakcji mieszkańców". - Nie tak to powinno wyglądać. Trzeba rozmawiać otwarcie. I nie może być sytuacji, kiedy ja pytam radną Gogolę: "Wiedziała pani, że taka uchwała się pojawi na sesji?" A ona do mnie mówi: "Nie" - stwierdził Kaźmierczak, opuszczając po tym salę obrad.

Ostatecznie też swoje zdanie wyraził radny Sławomir Kujawa, szef komisji oświaty: - Źle się stało, że ta uchwała została dziś zdjęta z porządku obrad. Szkoła w Słębowie jest modernizowana. (...) Pół roku nie było głosów, nic. Nagle gdy uchwała o Cerekwicy została wywołana, zrobiło się zamieszanie, zrobił się alert.

Jak głosowali radni?
Wniosek formalny dotyczący zdjęcia pkt 5 porządku obrad pn. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Anny i Alfreda Krzyckich w Słębowie poprzez likwidację podporządkowanej jej szkoły filialnej w Cerekwicy.

Wstrzymali się od głosu radni Andrzej Kurek, Maria Błońska, Halina Krygier, Sławomir Kujawa, Aleksandra Nowakowska, Dariusz Kaźmierczak, Olga Berdysz.

Pozostali radni byli za zdjęciem punktu z porządku obrad i przesunięciem rozmów na temat dalszych losów szkoły w Cerekwicy na czas bliżej nieokreślony.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska