Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!
W sobotę 10 lipca
Oddział Miejski PTTK zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK ”. Spotkanie uczestników o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.36 wyjazd pociągiem do Ostrowitego (następna stacja kolejowa za Jabłonowem Pomorskim).
Trasa wycieczki będzie wiodła turystycznym szlakiem pieszym w kolorze niebieskim z Ostrowitego wzdłuż jezior: Głowińskiego, Mieliwo, Sosno i Tabuła-Łąki do Anielewa, a następnie wzdłuż jeziora Niskie Brodno do Brodnicy. Długość całej trasy wyniesie około 29 km. W trakcie przejścia zaplanowano kąpiel. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.
Ostrowite
to weś wzmiankowana w 1414 roku, wówczas doznała szkód wojennych. W 1764 roku właścicielami byli Ostrowiccy. W latach 1920–1944 dobra stanowiły własność Hansa von Blichera.
Ciekawostki krajoznawcze: gotycki kościół parafialny św. Jakuba z 1. połowy XIV wieku, pałac zbudowany w końcu XIX wieku w otoczeniu, którego park krajobrazowy z XIX wieku. Węzeł szlaków turystycznych: żółtego Toruń – Ostrowite, zielonego Radzyń Chełmiński – Ostrowite, o długość 32 km oraz niebieskiego Brodnica – Ostrowite, o długość 29 km.
To też może Cię zainteresować
Z Kamionek do Gronowa
W kolejną sobotę 17. lipca Oddział Miejski PTTK zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK ”. Spotkanie uczestników o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.36 wyjazd pociągiem do stacji Kamionki Jezioro.
Trasa wyprawy będzie wiodła z Kamionek, wokół jeziora Kamionkowskiego, a dalej do Gronowa. Długość całego przejścia wyniesie ca 13 km. W trakcie przejścia zaplanowano kąpiel. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.
Gronowo pojawiło się na kartach historii w 1414 roku, doznając wówczas szkód wojennych. W 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk udzielił zgody wojewodzie chełmińskiemu Gabrielowi Bażyńskiemu na przekazanie wsi Janowi Rackendorff. W 1520 roku król Zygmunt I nadał wieś radzie miasta Torunia. W XVII wieku w czasie wojen szwedzkich została poważnie zniszczona. W 1728 roku jej właścicielem był Jan Czapski, a w 1749 roku Łukasz Zalewski. W 1796 roku król pruski Fryderyk Wilhelm przekazał dobra swojemu adiutantowi Krzysztofowi Chlebowskiemu, a ten odsprzedał majątek Ignacemu Piwnickiemu. Od 1798 roku właścicielem dóbr stał się Samuel Wolff.
Po I wojnie światowej od Wolffów dobra ziemskie Gronowo wraz Gronówkiem nabył książę Włodzimierz Puzyna. Posiadłość otaczał piękny park. Po wybuchu II wojny światowej książę walczył jako lotnik w bitwie o Anglię. Po zakończeniu wojny osiadł na stałe w Wielkiej Brytanii.
Do Grębocina
W sobotę 24. lipca toruńskie PTTK zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.45 na pl. św. Katarzyny, skąd o godz. 8.54 nastąpi wyjazd autobusem MZK linii nr 21 do Grębocina.
Trasa wycieczki będzie wiodła z Grębocina, przez Jedwabno, Lubicz Dolny do Torunia (os. Na Skarpie) i będzie miała około 11 km długości. Wyprawę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Roman Kowalski i Marek Ruciński. Celem wyprawy będzie m.im. dawne dwory w Grębocinie i Jedwabnie oraz grodzisko wczesnośredniowieczne w Jedwabnie.
Jedwabno – wieś o pierwotnej nazwie Syden, wzmiankowana w 1252 roku. W okresie krzyżackim znajdował się tu folwark, należący do komturstwa toruńskiego. W 1454 roku, król Kazimierz Jagiellończyk nadał majątek jedwabieński burmistrzowi toruńskiemu Tilemanowi von Wege. W 1457 roku, po śmierci Tilemana, król Kazimierz Jagiellończyk przekazał Jedwabno na rzecz Rady Miasta Torunia, z prawem dzierżawy dla Gabriela Bażyńskiego, wojewody chełmińskiego. W 1507 roku folwark Jedwabno, wieś Stary Toruń, Kiełbasin, Węgorzyn oraz młyn wodny w Młyńcu trzymała w zastawie wdowa po Hansie von Wege – Katarzyna. W 1846 roku majątek w Jedwabnie przejęli Jan i Józefina Gosk.
To też może Cię zainteresować
W końcu XIX wieku na obszarze wsi odkryto duże pokłady żwiru, aby ułatwić ich eksploatację wybudowano kolejkę wąskotorową od Jedwabna do Turzna o długości około 8km. W 1885 roku Jedwabno miało 144 mieszkańców, zamieszkałych w 28 domach. Ostatnim właścicielem majątku od 1928 roku do wybuchu II wojny był Edward Mysłakowski, którego Niemcy w 1940 roku zamordowali w obozie w Oranienburgu.
We wsi znajduje się dworek z końca XVIII wieku, rozbudowany z portykiem kolumnowym. Wokół dworu rozpościera się park dworski, w typie krajobrazowym, założony w końcu XVIII wieku. W parku o powierzchni 4.4 ha, rośnie lipa drobnolistna o obwodzie 510 cm, uznana za pomnik przyrody żywej. Nad brzegiem Drwęcy w jej zakolu wznoszą się wały grodziska wczesnośredniowiecznego o nieregularnym kształcie. Gród funkcjonował od połowy IX do XIV wieku. Część grodziska, przez niszczycielskie działanie wód Drwęcy została bezpowrotnie zniszczona.
Szlakiem św. Jakuba
W Jubileuszowym Roku Jakubowym – 2021 Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, pomysłodawca tras oraz administrator oznakowania Camino Polaco i Nadwiślańskiego Szlaku św. Jakuba, pragnie przybliżyć mieszkańcom Torunia i całego województwa kujawsko – pomorskiego ten znany i słynny Europejski Szlak Kulturowy. W tym celu oddział zaprasza chętnych mieszkańców, pielgrzymów i turystów na niedzielną wycieczkę 25 lipca br.
Spotkanie uczestników jest przewidziane o godz. 7.50 na pętli MZK przy ul. Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 wyjazd autobusem linii nr 45 do Brzozówki. Trasa przejścia będzie prowadziła z Brzozówki, przez lasy Nadleśnictwa Dobrzejewice, Złotorię i Kaszczorek, na Rynek Nowomiejski w Toruniu. Do pokonania będzie około 21 km.
Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK – Andrzej Cyrwus. Wycieczkę tak zaplanowano, aby jej uczestnicy mogli bezpośrednio po przejściu, uczestniczyć we mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu, a później w Festynie Jakubowym. Uczestnicy wycieczki mogą zdobywać Kujawsko – Pomorską Odznakę św. Jakuba.
Na wszystkie wycieczki zaprasza Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu.
