www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun
To trzy niezwykłe dokumenty napisane lub podpisane własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. Będą wystawiane zaledwie od 19 do 21 lutego, ponieważ światło jest dla nich zabójcze.
- Wyglądają tak dobrze, bo są przed nim chronione - wyjaśnia Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego.
Dokumenty pochodzą z Archiwum Archidiecezji w Olsztynie.
Pierwszy, to list Mikołaja Kopernika do kapituły warmińskiej, napisany w Pieniężnie 22 października 1518 roku.
- Kopernik donosi w nim kapitule, o tym jakie informacje otrzymał w rozmowie z biskupem Fabianem Luizjańskim. Unikatowe jest to, że ten dokument w całości napisany jest przez astronoma - mówi Iwona Urbańska z Domu Kopernika.
Marek Rubnikowicz komentuje: - Widać, że Mikołaj Kopernik miał wyrobiony charakter pisma, co oznacza że często używał pióra.
Drugi, to dokument spisany w związku z elekcją nowego biskupa Maurycego Ferbera we Fromborku 13 kwietnia 1523 roku. Zawiera podpisy członków kapituły warmińskiej: dziekana Jana Ferbera, kustosza Maurycego Ferbera, archidiakona Jana Scultetiego oraz kanoników: Alberta Bischoffa, Mikołaja Kopernika, Henryka Snellenberga, Jana Zimmermanna i Achacego Freundta.
Trzeci jest jednym z nielicznych dowodów, które świadczą o funkcjach Kopernika. - To sporządzony przez niego inwentarz dokumentów gromadzonych w skarbcu w zamku w Olsztynie. Jest cennym źródłem dla badaczy życia Kopernika - wyjaśnia Iwona Urbańska.
Marek Rubnikowicz mówi: - Można powiedzieć, że mamy tylko trzy dokumenty. To są aż trzy dokumenty! Na świecie zachowała się naprawdę niewielka liczba własnoręcznie wykonanych przez Kopernika rękopisów. W Polsce jest ich ok. 10.
Z okazji urodzin Kopernika i imprez, które będą odbywały się pod tym hasłem, muzeum przygotowało promocyjne ceny biletów dla zwiedzających - po 5 i 3 zł.
Dziś o godz. 17 w Sali Mieszczańskiej Ratusza rozpocznie się zaś bezpłatna prelekcja prof. Andrzeja Strobla - "Jan Heweliusz - badacz Księżyca". Koncert muzyki dawnej wykona toruńska Orkiestra Salonowa. Nastąpi też oficjalne otwarcie wystawy rękopisów. Na koniec zaplanowano projekcję filmu "Tajemnica kodu Kopernika". Weźmie w niej udział jego autor Michał Juszczakiewicz, który towarzyszył z kamerą uczonym szukającym grobu uczonego.