Dziś Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych, który organizowany jest przez Polski Związek Logopedów. Akcja skierowana jest do wszystkich osób, bez względu na wiek i rodzaj zaburzenia mowy. W całym województwie czynnych będzie ponad 30 placówek, w których przyjmować będą logopedzi (wykaz miejsc, w których prowadzone będą konsultacje zamieszczamy w internecie, www.pomorska.pl.
Kiedy należy iść z dzieckiem do logopedy? - Na pewno nie należy czekać, łudząc się, że z tego wyrośnie. Logopeda jest specjalistą w zakresie pomocy osobom z zaburzeniami mowy i to on ostatecznie powinien zdecydować o czasie terapii, bądź konsultacji logopedycznej - informuje Róża Sobocińska, logopeda.
Już z nawet z noworodkiem można przyjść do logopedy, aby uzyskać cenne informacje na temat prawidłowości, bądź nieprawidłowości czynności oddychania, połykania, czy jedzenia, których rozwój wpływa na wymowę.
Dziecko 2-3-letnie powinno mówić zrozumiale dla obcego otoczenia; jeżeli jego mowa jest niezrozumiała przez nieznajome osoby, to jak najszybciej winno znaleźć się pod opieką logopedy.
Logopeda udziela konsultacji i pomocy dzieciom nie mówiącym, z autyzmem, z Zespołem Downa, z porażeniem mózgowym, niedosłuchem, po udarach mózgu, wypadkach komunikacyjnych i z innymi uszkodzeniami oraz dzieciom ze zwykłymi zaburzeniami mowy takimi jak: seplenienie, trudności z wymową głoski "r/" mowa bezdźwięczna (zamiast "woda" dziecko mówi "fota"), mowa niewyraźna, bełkotliwa, mowa twarda, jąkanie itp.