Od stycznia tego produktu nie kupisz już bez dowodu
Do najpopularniejszy najpojów energetycznych w Polsce należą Red Bull, Black Energy Drink, Ngine, Tiger Energy Drink, Burn, Monster Energy Drink czy Oshee Wiedźmin Energy. Autorzy projektu uzasadniając potrzebę nowelizacji podkreślili, że "propozycje są wynikiem wielu konsultacji z ekspertami" - u młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe i zaburzenia ze strony układu krążenia.
Zakaz sprzedaży energetyków osobom nieletnim - zasady
Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, w skład napojów energetyzujących wchodzą takie składniki, jak: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości. Jak podkreślił Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki w latach 2021–2023:
"W litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki".
W sklepach już pojawiają się tak zwane "napoje z dodatkiem kofeiny". Sieć sklepów żabka wprowadziła do obrotu napój o nazwie Level Up Easy Boost, który zawiera 14 mg/100 ml, a więc poniżej normy, według której ustawodawca definiuje napoje energetyczne (czyli 150 mg/l). Czy zakaz obejmie wszystkie napoje energetyczne? Gdzie nie kupimy już energetyka? Sprawdź w galerii:
