Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lombardy już nie mogą zaniżać cen przedmiotów pod zastaw! Takie zmiany zaszły w pożyczkach lombardowych

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Lombardy to alternatywa dla ludzi, którzy albo nie mają dostępu do bankowości, albo są tam bez szans na pożyczkę. Ich działalność budzi jednak duże wątpliwości.
Lombardy to alternatywa dla ludzi, którzy albo nie mają dostępu do bankowości, albo są tam bez szans na pożyczkę. Ich działalność budzi jednak duże wątpliwości. Jacek Smarz
Lombardy działają po nowemu. Zmienione przepisy to m.in. bat na zaniżanie wartości zastawianych przedmiotów, bo uzyskaną nadwyżkę z ich sprzedaży za duże większe pieniądze - lombard i tak musi zwrócić klientowi.

Spis treści

Od 7 stycznia 2024 roku działa nowa ustawa o pożyczce lombardowej. Określa maksymalną wysokość odsetek do poziomu 45 proc. Taki biznes trzeba wpisać do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego.

Tak ukrywają, że to zakamuflowana lichwa

Szacunkowo nawet 4,5 mln Polaków korzysta z usług lombardów, których może być nawet 40 tys. w całym kraju - podmioty działające na tym rynku sprytnie unikają rejestracji pod kodem 64.92., a za nim kryje się udzielanie pożyczek pod zastaw.
Zakamuflowana lichwa!

Trudno więc ustalić, ile konkretnie takich "firm" działa w naszym regionie, ale nie jest tajemnicą, że często dochodzi w nich do nadużyć, m.in. na Kujawach i Pomorzu.

Nazywając ów proceder po imieniu trzeba powiedzieć jasno - to zakamuflowana lichwa!

- Biznes musi być bardzo opłacalny, bo patrząc tylko na ulicę Gdańską w Bydgoszczy widać, że sklepy się zwijają, a zostają tylko punkty monopolowe i lombardy - komentuje pan Czesław, mieszkaniec bydgoskiego Śródmieścia. - Sam kiedyś musiałem coś zastawić, ot życie, ale nie wyszedłem na tym dobrze.

To klienci zastawiają najczęściej

Jak wiadomo, lombardy zarabiają na pożyczkach udzielanych osobom, które nie mają szans na pieniądze z banku. Właściciele mają świadomość, że taki klient jest ryzykowny i może nie spłacić pożyczki, więc zabiera coś pod zastaw, a najczęściej są to wartościowe przedmioty, jak:

  • złoto,
  • biżuteria
  • czy zegarki.

Przedmiotem zastawu mogą też być sprzęty typu: pralka, lodówka, telefon, tablet, telewizor, aparat telefoniczny. W sytuacji, gdy klient nie spłaci pożyczki w terminie towar jest cedowany na właściciela lombardu i przeważnie trafia na sprzedaż. Gdy nie spłacimy zobowiązania zgodnie z umową, zastawiony przedmiot przepada.

Działalność lombardów budzi duże wątpliwości co do przejrzystości prowadzenia firmy i sposobów zarabiania pieniędzy. Masowym zjawiskiem jest bowiem znaczne zaniżanie wartości zastawionego przedmiotu, by później sprzedać go drożej w cenie kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie wyższej od wyceny w umowie z klientem.

Zmiany w pożyczkach lombardowych od 7 stycznia 2024 roku - nowe zasady

Jednak 7 stycznia 2024 roku stało się to nieopłacalne, za sprawą nowej ustawy, bo uzyskaną nadwyżkę i tak trzeba zwrócić konsumentowi.

Od tego tygodnia obowiązują zmienione regulacje ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. I tak np. nowe przepisy oznaczają koniec czasów, kiedy działalność lombardowa mogła być prowadzona przez osoby fizyczne.

Teraz trzeba zarejestrować działalność jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną z odpowiednim kapitałem (min. 50 tys. zł). Obowiązkowy wpis do rejestru prowadzonego przez KNF ma na celu zapewnienie, że lombardy działają zgodnie z prawem i nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej klientów. Za działalność bez takiego wpisu grozi 500 tys. zł kary.

Największe zmiany dotyczą klientów.

  • Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów konsumenckiej pożyczki lombardowej ustalana jest zgodnie z określonym w ustawie wzorem, analogicznym do stosowanego w ustawie o kredycie konsumenckim dla pożyczek zawieranych na okres dłuższy niż 30 dni, przy czym koszty te nigdy nie mogą przekroczyć 45 proc. kwoty pożyczki.

Naruszenie przepisów o maksymalnej wysokości odsetek oraz pozaodsetkowych kosztów skutkują zwolnieniem konsumenta z obowiązku zapłaty takich odsetek i kosztów.

W przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki lombardowej całkowity jej koszt ulega proporcjonalnemu obniżeniu. W sytuacji braku zapłaty przez konsumenta całości lub części całkowitej kwoty w wymaganym terminie przedmiot zabezpieczenia lombardowego stanie się, co do zasady, własnością przedsiębiorcy wykonującego działalność lombardową.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska