Mandaty 2021 za prędkość
Spowalnianie ruchu może być równie niebezpieczne, co nadmierna prędkość. Choć rzeczywiście, to właśnie za przekraczanie dozwolonych limitów Polacy najczęściej dostają mandat. Dlatego w Polsce została powołana grupa SPEED, czyli grupa policjantów, którzy zajmują się ściganiem piratów drogowych.
Przypomnijmy, że obecnie za znaczne przekroczenie prędkości kierowca może dostać mandat nawet 500 zł, a na dodatek może stracić prawo jazdy.
WIDEO: Blokowanie lewego pasa jest bardziej niebezpieczne niż szybka jazda
Źródło: TVN Turbo/x-news
Mandat za zbyt wolną jazdę
Jednak spowalnianie ruchu również może powodować duże niebezpieczeństwo na drodze. Wielu kierowców w trosce o swoje bezpieczeństwo (a czasami z powodu niepewności lub strachu) decyduje się jechać sporo poniżej ograniczeń prędkości.
Takie sytuacje często zdarzają się na ulicach w większych miastach. Tam, gdzie dopuszcza się jazdę z prędkością 70 km/h, większość kierowców jedzie 50. Taka jazda przyczynia się do korków, jednak nie powoduje jeszcze niebezpieczeństwa. Jednak kiedy różnica prędkości między dwoma pojazdami jest większa, może dojść do tragedii. Kierowca jadący z większą prędkością będzie zmuszony wtedy do nagłego hamowania, a taka sytuacja może skończyć się dramatycznie. Właśnie dlatego w Polsce zbyt wolna jazda jest karalna.
Taryfikator mandatów
Co na temat zbyt wolnej jazdy mówi taryfikator mandatów? W ustawie Prawo o ruchu drogowym zapisano, że "kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniająca jazdy innym kierowcom" (art.19 ust.2 pkt 1). Oznacza to, że policja może nas ukarać za zbyt wolną jazdę.
Taryfikator mandatów za zbyt wolną jazdę przewiduje 50-200 zł mandatu oraz 2 punkty karne. Jednak w przepisach nie ma konkretnej liczby, która definiowałaby "zbyt wolną jazdę". Zatem skąd kierowca ma wiedzieć, czy nie porusza się zbyt wolno?
Robisz to na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie pozb...
Zbyt wolna jazda na autostradzie
Polskie prawo dopuszcza, by na autostrady wjeżdżały pojazdy, "które mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep".
Trzeba pamiętać, że na autostradzie dopuszczalna prędkość to 140 km/h. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak mogłoby się skończyć pojawienie się na tej drodze np. ciągnika, który poruszałby się z prędkością 20 km/h. Wtedy dochodzi do gwałtownego hamowania. Istnieje niebezpieczeństwo, że nawet jeżeli my wyhamujemy, to kierowca za nami może w nas uderzyć albo stracić kontrolę nad pojazdem.
Podsumowując: jeśli kierowca jadący przez całe miasto 20 km/h utrudnia jazdę innym kierowcom, może zostać ukarany przez policjantów mandatem.
