Marek Szkolnikowski: Nie zawsze to, co polskie, jest gorsze

  Marek Szkolnikowski: Nie zawsze to, co polskie, jest gorsze

  Michał Skiba

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Największym zwycięstwem TVP Sport jest zmiana mentalności wśród widzów, zmiana odbioru, bo teraz widzą nas jako świeża i nowoczesna telewizja - mówi Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. Szef sportu w Telewizji Polskiej w dużej rozmowie z "Polska Times" o sporcie, prawach, biznesie, Stevie Jobsie i czujności umysłu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zapraszam...
  Marek Szkolnikowski: Nie zawsze to, co polskie, jest gorsze

  ©https://twitter.com/mszkolnikowski

  Michał Skiba: Kiedy TVP Sport 2? Takie pytanie, to jak pochwała. Macie dużo praw, sportowy kanał TVP gra bardzo ofensywnie.

  Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport: Nie ma takiej potrzeby, aby tworzyć drugi kanał. Mówię to od samego początku. Drugi kanał to bardzo archaiczne myślenie i absolutnie nieidące z duchem czasu. Po pierwsze - to kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Trzeba stworzyć oddzielny zespół emisyjny oraz oddzielne studio, wyposażyć je jak najlepiej. To kosztuje kilkadziesiąt milionów złotych. Do tego trzeba znaleźć miejsce na ten kanał. Na MUX-3 i MUX-8, czyli miejscach dla naziemnej telewizji cyfrowej, ich już nie ma.
  Na trójce jest tak mało miejsca, że TVP Sport mieści się w rozdzielczości SD, czyli zajmuje jeden slot, a na MUX-8 Telewizja Polska otrzymała trzy sloty i wszystkie trzy są zajęte. Miejsca na dodatkowe kanały po prostu nie ma. Pracujemy nad tym, by stworzyć - pod roboczą nazwą TVP Sport 2 - kanał wirtualny. To byłby kanał dostępny w internecie. Tych transmisji jest oczywiście dużo, co nie zmienia faktu, że z wielu wydarzeń i praw, które się nie oglądały, lub są nieefektywne biznesowo zrezygnujemy.

  A więc rewolucja trwa?

  Myślę, że to była i jest ewolucja. Dopiero wielkie rzeczy przed nami. Kilka spraw udało się ustabilizować i unormować. Stworzyć pewne reguły zachowań, staram się operować tą biznesową mantrą: wizja, przywództwo, kultura organizacji. Pewne rzeczy tłumaczymy, na pewnym poziomie instytucjonalnym zaczyna to dobrze wyglądać. To później przekłada się na obraz - czyli to, co widzowie widzą w telewizorach, czy na innych nośnikach.

  Pan w tym momencie mówi więcej o biznesie niż o sporcie?

  Siłą rzeczy jedno wiąże się z drugim i trudno mówić o biznesie bez sportu i odwrotnie. Na tym polega moja praca.

  Na wychowywaniu nowych widzów również?

  Myślę, że konsumpcja mediów wygląda inaczej niż kiedyś. Mamy w tej chwili ponad dwieście kanałów. Każdy może mieć do nich dostęp i to za niewielkie pieniądze. Widać, że coraz mniej ludzi ogląda telewizje i coraz mniejsze jest nią zainteresowanie, bo młodzi ludzie - w wielu przypadkach - nie mają telewizora. Przyznają się do tego, że oglądają Netflixa, materiały na YouTubie, ewentualnie sport. Trwa walka o to, kto w przyszłości będzie postrzegany jako telewizja warta oglądania. To się trochę dzieje w TVP Sport. Chcemy tych ludzi do siebie przyzwyczaić. Chcemy pokazywać, że jesteśmy nowocześni, otwarci na nowe technologie i nowy sposób korzystania z mediów. Przed zeszłorocznymi mistrzostwami świata był taki, z pozoru wydawało się szalony, pomysł pokazywania "Kapitana Tsubasy". Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Bardzo dużo ludzi z mojego pokolenia, czyli między 30 a 35 rokiem życia, z rozrzewnieniem wspominało te czasy, gdy Tsubasa był w polskiej telewizji. A teraz przed mundialem ze swoimi dziećmi oglądali Tsubasę! Po emisji prawie stu odcinków okazało się, że bardzo wzrósł nam udział w grupie 4-12. Chcemy ten trend utrzymać i tę grupę jakoś edukować i prowadzić. Pojawia się e-sport. Niech wśród ludzi pojawia się myśl, że TVP Sport jest fajnym kanałem.

  E-Sport to przestrzeń, do której już wszyscy musimy się przyzwyczajać?

  Moje prywatne zdanie może nie mieć znaczenia, bo wyszłoby, że to jest mój prywatny folwark i nie zachowuję obiektywizmu. E-sport to bardzo duży ruch społeczny w tej chwili, mnóstwo ludzi organizuje się w różne stowarzyszenia i zaczyna w tym e-sporcie funkcjonować. Na IEM w Katowicach jest więcej ludzi niż na Openerze. Coraz większe pieniądze, wielcy sponsorzy. Polska to dobry rynek dla e-sportu, nie widzę powodu, by kogoś wykluczać. TVP Sport nie chce ludzi wykluczać, u nas wszyscy są mile widziani. Sam mam konsolę i czasem sobie pogram, ale bardzo rzadko. Zazwyczaj w coś związanego ze sportem.

  A Pan jako dyrektor czuje, że jest dużo pracy już niedziennikarskiej? Mówi się, że dokumenty na stole zaczynają przypominać stertę liści na jesień.

  Jeśli ktoś w życiu ma takie szczęście i taki przywilej, że wykonuje pracę, którą kocha, to traktuje ją jako codzienność życia. Czasem tych liści jest tak dużo, że jak się je wszystkie odgarnie, to i tak wiejący wiatr powoduje, że znowu całość trzeba zaczynać od nowa. Na pewno jest to przyjemne gdy czuć zaangażowanie całego zespołu i widać efekty pracy na antenie. To, jak ludzie reagują na rozwój TVP Sport to piękna sprawa.

  Na przykładzie Tsubasy - można tworzyć telewizję na intuicję? Czy to już przewaga exela?

  W dzisiejszych czasach wszystkie wielkie biznesy jak Facebook, Twitter, Wikipedia, czy nawet sam internet powstały bez intencji biznesowych. Facebook miał być takim portalem, gdzie młodzi amerykańscy studenci wyrywają laski. Nie było nic o biznesie. Mark Zuckerberg, czy Jeff Bezos z Amazona i ludzie zakładający Twittera nie mieli żadnych biznesplanów. Nie mieli analiz SWOT, ani analizy pięciu sił Portera. To są kwestie mocno związane z biznesem, czyli exel, tabelki, kolor zielony i czerwony. Zawsze odpowiadam na to pytanie dwoma przykładami: Henry Ford przed wynalezieniem samochodu, jakby zrobił rynkowe badania, to dowiedziałby się, że ludzie chcą szybszych koni. Nikt nie przewidział tego, że powstaną samochody. Jak Steve Jobs pracował nad Macintoshem, to poszedł "na czuja" i to był strzał w dziesiątkę. Jeśli chodzi o kwestie związane z budżetem, pilnowaniem spraw finansowych i kadrowych, to wiadomo, że jest exel i tabelki - szczególnie, że pracuję w telewizji publicznej, więc środkami publicznymi trzeba bardzo rozsądnie gospodarować. Nie możemy sobie pozwolić na swobodę finansową, jaką mają komercyjni nadawcy, mimo że ludzie opowiadają, że telewizja dostaje miliard złotych zapomogi. Pamiętajmy, że niewiele ponad 10 proc. ludzi płaci abonament i ta telewizja musi z czegoś być utrzymywana. Taki system jest w każdym kraju UE. W Niemczech budżet ZDF czy ARD to jest kilka miliardów euro. I to też idzie od podatników, którzy normalnie płacą abonament. Taka sama sytuacja jest we Francji, Wielkiej Brytanii. Finansowanie mediów publicznych jest wszędzie uregulowane, tylko nie w Polsce. Rzeczywiście dużo decyzji podejmuję intuicyjnie, bo mam coś takiego, że wiem, co się ludziom podoba i to może jest jakiś dar, którego nie da się zaszeregować. Nie da się robić dobrej telewizji tylko na exelu. Dobra telewizja, to są emocje, rzeczy trochę nieuchwytne, tym bardziej w sporcie. Tam są emocje łączące wszystkich Polaków, piękne historie, wielkie imprezy, biało-czerwona na maszcie, hymn i reprezentacje Polski. To są wielkie sprawy, ludzie często nie zdają sobie sprawy, że pracując w TVP Sport dotykamy wielkich rzeczy i to dotyczy wszystkich. To jest tylko sport i aż sport.

  Kanałów sportowych w Polsce mamy za dużo? Będzie walka z przesytem całych mediów?

  W interesie wszystkich nadawców sportowych jest zacząć w końcu ze sobą współpracować na takim organicznym poziomie, by ci widzowie nam nie uciekli. Żyjemy w dobie Netflixa, bardzo dużej komputeryzacji. W ciągu dwóch, trzech, może do pięciu lat czeka nas kolejna rewolucja technologiczna. O tym się nie mówi, ludzie o tym zapominają i nie są na to gotowi. Czeka nas rewolucja, bo mówi się, że do 2030 r. 800 mln robotów będzie wykonywać prace dotychczas zarezerwowane dla ludzi, do tego komputery kwantowe, zimna fuzja. Nie będzie to oczywiście świat si-fi, roboty nie przejmą władzy nad światem. Chodzi o to, by być na to gotowym, bo to będzie szybsze niż kostki domino, taki efekt podpalenia pudełka z zapałkami. Rola wszystkich telewizji jest taka, aby znaleźć jakąś formułę, aby widzów zatrzymać przy telewizji. Żyjemy w sporcie i to jest dużo łatwiejsze. Serial na Netflixie można obejrzeć w dowolnej chwili w odpowiednich dawkach.

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Aktualności sportowe

  Terminarz rozgrywek

  Brak danych
  Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
  — Piłka nożna, — Fortuna 1 Liga, 6. kolejka 24.08.201925.08.2019
  19:39 Stal Mielec -:- Miedź Legnica
  — Piłka nożna, — Liga hiszpańska, 2. kolejka 25.08.201925.08.2019
  21:00 CD Leganes 0:1 Atletico Madryt
  — Piłka nożna, — Ekstraklasa, 6. kolejka 23.08.201925.08.2019
  18:00 Pogoń Szczecin -:- Wisła Płock
  — Piłka nożna, — Liga włoska, 1. kolejka 24.08.201926.08.2019
  20:45 Inter Mediolan -:- US Lecce
  Wtorek, 27 sierpnia 2019
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: lubuskie, Gorzów Wielkopolski - II runda 27.08.201928.08.2019
  17:00 Kosmos 78 Rudnica -:- Spartak Deszczno
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: mazowieckie, Radom - III runda 27.08.201928.08.2019
  17:00 Chojniak II Wieniawa -:- Oskar Przysucha
  17:00 KS Wysokin -:- Proch Pionki
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: małopolskie, Kraków/Kraków - III runda 27.08.201928.08.2019
  17:00 Błękitni II Modlnica -:- KS Borek (Kraków)
  17:00 Dragoons Kraków -:- Błękitni Modlnica
  17:00 Hutnik II Kraków -:- Wieczysta Kraków
  17:00 JKS Zelków -:- Wiślanie II Jaśkowice
  17:00 Kabel Kraków -:- Bronowianka Kraków
  17:00 LKS Niedźwiedź -:- Grębałowianka Kraków
  17:00 LKS Skała 2004 -:- Proszowianka Proszowice
  17:00 Michałowianka Michałowice -:- TS Węgrzce
  17:00 Pogoń Skotniki (Kraków) -:- Iskra Radwanowice
  17:00 Sokół Rybna -:- Piast Wołowice
  17:00 Zwierzyniecki KS Kraków -:- Prokocim Kraków
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: małopolskie, Nowy Sącz/Podhale - II runda 11.08.201927.08.2019
  17:00 Gronik Gronków -:- Podhale II Nowy Targ
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa B, 2. kolejka 24.08.201927.08.2019
  12:00 Chemik Bydgoszcz U-17 -:- Pogoń Szczecin U-17
  — Piłka nożna, — Liga francuska, 3. kolejka 24.08.201928.08.2019
  19:00 Montpellier HSC -:- Olympique Lyon
  Środa, 28 sierpnia 2019
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: dolnośląskie, Legnica - I runda 21.08.201928.08.2019
  17:00 Kaczawa II Bieniowice -:- Czarni Rokitki
  18:00 Albatros Jaśkowice -:- Wilkowianka Wilków
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: dolnośląskie, Wałbrzych - II runda 11.08.201928.08.2019
  Zagłębie Wałbrzych -:- Górnik Boguszów-Gorce
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: kujawsko-pomorskie, Bydgoszcz - II runda 20.08.201928.08.2019
  17:00 Goplania Inowrocław -:- Cuiavia Inowrocław
  18:00 Victoria Koronowo -:- Sędziowie K-PZPN Bydgoszcz
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: lubuskie, Zielona Góra - I runda 14.08.201928.08.2019
  17:00 Błękitni Lubięcin -:- Mieszko Konotop
  17:00 Drzonkowianka Racula -:- Odra Nietków
  17:00 Hamar Górzyn -:- Alfa Jaromirowice
  17:00 Sparta Grabik -:- Delta Sieniawa Żarska
  17:00 Zorza Ochla -:- Piast Czerwieńsk
  17:00 ŁKS Łęknica -:- Unia Kunice (Żary)
  17:00 Łużyczanka Lipinki Łużyckie -:- Budowlani Lubsko
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: lubuskie, Gorzów Wielkopolski - II runda 27.08.201928.08.2019
  17:00 As Pieski -:- Orzeł Międzyrzecz
  17:00 Celuloza Kostrzyn nad Odrą -:- Toroma Torzym
  17:00 GKS Bledzew -:- Budowlani Murzynowo
  17:00 Lubniewiczanka Lubniewice -:- Piast Karnin
  17:00 Noteć Stare Bielice -:- Kasztelania Santok
  17:00 Odra Górzyca -:- Warta Słońsk
  17:00 Zew Dąbroszyn -:- Błękitni Lubno
  17:00 Zorza Kowalów -:- Czarni Witnica
  17:00 Znicz Trzemeszno Lubuskie -:- Róża Różanki
  17:00 Leśnik Rąpin -:- Zjednoczeni Przytoczna
  17:00 Lubuszanin Drezdenko -:- Łucznik Strzelce Krajeńskie
  17:00 Uran Trzebicz -:- Radowiak Drezdenko
  17:30 Zieloni Lubiechnia Wielka -:- Stal Sulęcin
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: mazowieckie, Ciechanów-Ostrołęka - II runda 20.08.201928.08.2019
  17:00 PAF Płońsk -:- MKS Ciechanów
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: mazowieckie, Radom - III runda 27.08.201928.08.2019
  17:00 Blask Odrzywół -:- Pilica Białobrzegi
  17:00 Energia Kozienice -:- KS Warka
  17:00 MKS Wyśmierzyce -:- Legion Głowaczów
  17:00 Radomiak III Radom -:- Sadownik Błędów
  17:00 Gryf Policzna -:- Zamłynie Radom
  17:00 Mogielanka Mogielnica -:- Królewscy Jedlnia
  17:00 Zodiak Sucha -:- Jodła Jedlnia-Letnisko
  17:00 Chojniak Wieniawa -:- Zwolenianka Zwoleń
  17:00 Orzeł Gielniów -:- Iłżanka Kazanów
  17:00 Gracja Tczów -:- Polonia Iłża
  17:00 Iskra Gózd -:- KS Chomentów
  17:00 Szydłowianka Szydłowiec -:- WKS Ruda Wielka
  17:00 Oronka Orońsko -:- Powiślanka Lipsko
  17:00 Orzeł Wierzbica -:- Radomiak II Radom
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: małopolskie, Kraków/Kraków - III runda 27.08.201928.08.2019
  17:00 Bieżanowianka Kraków -:- Nadwiślan Kraków
  17:00 Iskra Krzęcin -:- Lot Balice
  17:00 Jastrzębiec Książ Wielki -:- Bibiczanka Bibice
  17:00 Kaszowianka Kaszów (oldboje) -:- Radziszowianka Radziszów
  17:00 Liszczanka Liszki -:- Kmita Zabierzów
  17:00 Orzeł Bębło -:- Zieleńczanka Zielonki
  17:00 Płomień Kostrze (Kraków) -:- Garbarnia II Kraków
  17:00 Płomień Kościelec -:- Orzeł Iwanowice
  17:00 Spartak Wielkanoc-Gołcza -:- Prądniczanka Kraków
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: małopolskie, Nowy Sącz/Limanowa - 1/4 finału 28.09.201928.09.2019
  Laskovia Laskowa -:- Płomień Limanowa
  Sokół Słopnice -:- Orkan Szczyrzyc
  Turbacz Mszana Dolna -:- Limanovia Limanowa
  Zalesianka Zalesie -:- Orkan Niedźwiedź
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: małopolskie, Nowy Sącz/Nowy Sącz - III runda 28.08.201928.08.2019
  17:00 Barciczanka II Barcice -:- Kolejarz Stróże
  17:00 Dunajec Nowy Sącz -:- Łosoś Łososina Dolna
  17:00 Grybovia Grybów -:- Sokół Stary Sącz
  17:00 Orzeł Wojnarowa -:- Zawisza Rożnów
  17:00 Skalnik Kamionka Wielka -:- ULKS Korzenna
  17:00 Zyndram Łącko -:- Gród Podegrodzie
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: małopolskie, Tarnów/Tarnów - I runda 28.08.201928.08.2019
  17:30 Błękitni 1947 Tarnów -:- LKS Ładna
  17:30 GLKS Gromnik -:- Dunajec Zakliczyn
  17:30 LKS Rzepiennik Strzyżewski -:- Dunajec Zbylitowska Góra
  17:30 LUKS Skrzyszów -:- Zorza Zaczarnie
  17:30 Olimpia Wojnicz -:- Tuchovia Tuchów
  17:30 Pogórze Pleśna -:- Metal Tarnów
  17:30 Sokół Wałki -:- LKS Szynwałd
  17:30 Victoria Koszyce Małe -:- Ciężkowianka Ciężkowice
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: łódzkie, Piotrków Trybunalski - III runda 21.08.201928.08.2019
  16:30 Olimpia Wola Załężna -:- LUKS Mroczków-Dzielna
  — Piłka nożna, — Regionalny PP: łódzkie, Sieradz - III runda 28.08.201928.08.2019
  17:00 GKS Czastary -:- Orkan Buczek
  17:00 KS Wieluń -:- Warta Działoszyn
  17:00 LKS Chojne -:- LKS Kwiatkowice
  17:00 Piast Błaszki -:- MLKS Konopnica
  17:00 Sommer Zapole -:- Warta Sieradz
  17:00 TS Janiszewice -:- Pogoń Zduńska Wola
  17:00 Victoria Szadek -:- Jutrzenka Warta
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa C, 1. kolejka 17.08.201928.08.2019
  12:00 Śląsk Wrocław U-15 -:- Miedź Legnica U-15
  — Piłka nożna, — Liga francuska, 3. kolejka 24.08.201928.08.2019
  19:00 OSC Lille -:- AS Saint-Etienne
  21:00 OGC Nice -:- Olympique Marsylia
  Czwartek, 29 sierpnia 2019
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa B, 3. kolejka 29.08.201901.09.2019
  14:30 Lech Poznań U-15 -:- UKS LOTOS Gdańsk U-15
  — Piłka nożna, — Liga Europy, 4. runda eliminacyjna 22.08.201929.08.2019
  20:45 Glasgow Rangers -:- Legia Warszawa
  Piątek, 30 sierpnia 2019
  — Piłka nożna, — Fortuna 1 Liga, 7. kolejka 31.08.201901.09.2019
  17:30 Stomil Olsztyn -:- Zagłębie Sosnowiec
  20:00 Chojniczanka Chojnice -:- GKS Tychy
  — Piłka nożna, — CLJ, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  11:00 Wisła Kraków U-18 -:- Lechia Gdańsk U-18
  12:00 Legia Warszawa U-18 -:- Zagłębie Lubin U-18
  — Piłka nożna, — Liga hiszpańska, 3. kolejka 01.09.201901.09.2019
  20:00 Sevilla FC -:- Celta Vigo
  22:00 Athletic Bilbao -:- Real Sociedad
  — Piłka nożna, — Liga francuska, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  20:45 FC Metz -:- Paris Saint-Germain
  — Piłka nożna, — Ekstraklasa, 7. kolejka 30.08.201901.09.2019
  18:00 Arka Gdynia -:- Górnik Zabrze
  20:30 Korona Kielce -:- Jagiellonia Białystok
  — Piłka nożna, — Liga niemiecka, 3. kolejka 31.08.201931.08.2019
  20:30 Borussia Moenchengladbach -:- RB Lipsk
  — Piłka nożna, — Liga włoska, 2. kolejka 31.08.201902.09.2019
  20:45 Bologna FC -:- SPAL Ferrara
  Sobota, 31 sierpnia 2019
  — Piłka nożna, — Fortuna 1 Liga, 7. kolejka 31.08.201901.09.2019
  17:00 Olimpia Grudziądz -:- Warta Poznań
  17:30 Radomiak Radom -:- Sandecja Nowy Sącz
  19:00 GKS Jastrzębie -:- Odra Opole
  20:00 Bruk-Bet Termalica Nieciecza -:- Podbeskidzie Bielsko-Biała
  — Piłka nożna, — 2. liga, 7. kolejka 31.08.201901.09.2019
  16:00 Pogoń Siedlce -:- Lech II Poznań
  17:00 Stal Stalowa Wola -:- Górnik Łęczna
  18:00 GKS Katowice -:- Skra Częstochowa
  19:00 Górnik Polkowice -:- Garbarnia Kraków
  19:00 Znicz Pruszków -:- Błękitni Stargard
  19:10 Widzew Łódź -:- Stal Rzeszów
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa A, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  12:00 AKS SMS Łódź U-17 -:- Legia Warszawa U-17
  12:30 Naki Olsztyn U-17 -:- Ursus Warszawa U-17
  17:30 MKS Polonia Warszawa U-17 -:- UKS SMS Łódź U-17
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa A, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  14:30 Jagiellonia Białystok U-15 -:- ZKS Olimpia Elbląg U-15
  14:30 UKS SMS Łódź U-15 -:- AP Talent Białystok U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa B, 3. kolejka 29.08.201901.09.2019
  11:00 FASE Szczecin U-15 -:- CWZS Bydgoszcz U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa C, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  12:00 Rozwój Katowice U-15 -:- Miedź Legnica U-15
  12:00 Zagłębie Lubin U-15 -:- Śląsk Wrocław U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa D, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  12:00 KKP Korona Kielce U-15 -:- Stal Rzeszów U-15
  14:30 Wisła Kraków U-15 -:- Sandecja Nowy Sącz U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa B, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  12:00 Arka Gdynia U-17 -:- Chemik Bydgoszcz U-17
  12:00 Warta Poznań U-17 -:- Lech Poznań U-17
  15:00 Pogoń Szczecin U-17 -:- Arka Gdynia SI U-17
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa C, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  Śląsk Wrocław U-17 -:- PLUKS Pomologia Prószków U-17
  12:00 Ruch Chorzów U-17 -:- Zagłębie Lubin U-17
  14:00 Rozwój Katowice U-17 -:- Górnik Zabrze U-17
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa D, 3. kolejka 31.08.201931.08.2019
  10:00 Cracovia U-17 -:- Podgórze Kraków U-17
  12:00 Stal Mielec U-17 -:- AP TOP 54 Biała Podlaska U-17
  12:00 Wisła Kraków U-17 -:- Korona Kielce U-17
  13:00 BKS Lublin U-17 -:- Karpaty Krosno U-17
  — Piłka nożna, — CLJ, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  11:00 Pogoń Szczecin U-18 -:- Korona Kielce U-18
  12:00 Jagiellonia Białystok U-18 -:- UKS SMS Łódź U-18
  12:00 Lech Poznań U-18 -:- Cracovia U-18
  12:00 Śląsk Wrocław U-18 -:- Arka Gdynia U-18
  16:00 Escola Varsovia U-18 -:- Górnik Zabrze U-18
  — Piłka nożna, — Liga angielska, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  13:30 Southampton FC -:- Manchester United
  16:00 Chelsea Londyn -:- Sheffield United
  16:00 Crystal Palace -:- Aston Villa
  16:00 Leicester City -:- AFC Bournemouth
  16:00 Manchester City -:- Brighton & Hove Albion
  16:00 Newcastle United -:- Watford FC
  16:00 West Ham United -:- Norwich City
  18:30 Burnley FC -:- Liverpool FC
  — Piłka nożna, — Liga hiszpańska, 3. kolejka 01.09.201901.09.2019
  17:00 Osasuna Pampeluna -:- FC Barcelona
  19:00 Getafe CF -:- Deportivo Alaves
  19:00 Levante UD -:- Real Valladolid
  21:00 Real Betis Sewilla -:- CD Leganes
  — Piłka nożna, — Liga francuska, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  17:30 Olympique Lyon -:- Girondins Bordeaux
  20:00 Angers SCO -:- Dijon FCO
  20:00 FC Nantes -:- Montpellier HSC
  20:00 Nimes Olympique -:- Stade Brestois
  20:00 Toulouse FC -:- Amiens SC
  — Piłka nożna, — Ekstraklasa, 7. kolejka 30.08.201901.09.2019
  15:00 Wisła Płock -:- ŁKS Łódź
  17:30 Piast Gliwice -:- Lechia Gdańsk
  20:00 Wisła Kraków -:- Zagłębie Lubin
  — Piłka nożna, — Liga niemiecka, 3. kolejka 31.08.201931.08.2019
  15:30 Bayer Leverkusen -:- TSG 1899 Hoffenheim
  15:30 Bayern Monachium -:- FSV Mainz
  15:30 SC Freiburg -:- FC Koeln
  15:30 Schalke 04 Gelsenkirchen -:- Hertha Berlin
  15:30 VfL Wolfsburg -:- SC Paderborn
  18:30 Union Berlin -:- Borussia Dortmund
  — Piłka nożna, — Liga włoska, 2. kolejka 31.08.201902.09.2019
  20:45 AC Milan -:- Brescia Calcio
  20:45 Juventus Turyn -:- SSC Napoli
  Niedziela, 01 września 2019
  — Piłka nożna, — Fortuna 1 Liga, 7. kolejka 31.08.201901.09.2019
  15:00 Miedź Legnica -:- Wigry Suwałki
  17:00 GKS Bełchatów -:- Chrobry Głogów
  19:00 Puszcza Niepołomice -:- Stal Mielec
  — Piłka nożna, — 2. liga, 7. kolejka 31.08.201901.09.2019
  13:05 Resovia -:- Olimpia Elbląg
  17:00 Elana Toruń -:- Legionovia Legionowo
  17:00 Gryf Wejherowo -:- Bytovia Bytów
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa A, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  14:15 Znicz Pruszków U-17 -:- Escola Varsovia U-17
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa A, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  13:30 MKS Polonia Warszawa U-15 -:- MKS Ząbkovia Ząbki U-15
  14:30 Escola Varsovia U-15 -:- Legia Warszawa U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa B, 3. kolejka 29.08.201901.09.2019
  12:00 AP Pogoń Szczecin U-15 -:- Warta Poznań U-15
  15:00 Lechia Gdańsk U-15 -:- Arka Gdynia SI U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa C, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  16:00 Chrobry Głogów U-15 -:- Piast Gliwice U-15
  18:00 FC Wrocław Academy U-15 -:- Falubaz Zielona Góra U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-15 grupa D, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  11:00 Motor Lublin U-15 -:- AP TOP 54 Biała Podlaska U-15
  12:00 Górnik Łęczna U-15 -:- Akademia Piłkarska 21 U-15
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa B, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  12:00 Lechia Gdańsk U-17 -:- AP Reissa Poznań U-17
  — Piłka nożna, — CLJ U-17 grupa C, 3. kolejka 31.08.201901.09.2019
  14:00 Stadion Śląski Chorzów U-17 -:- Gwarek Zabrze U-17
  — Piłka nożna, — CLJ, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  11:30 Gwarek Zabrze U-18 -:- Hutnik Kraków U-18
  — Piłka nożna, — Liga angielska, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  15:00 Everton FC -:- West Ham United
  17:30 Arsenal Londyn -:- Tottenham Hotspur
  — Piłka nożna, — Liga hiszpańska, 3. kolejka 01.09.201901.09.2019
  17:00 Valencia CF -:- RCD Mallorca
  19:00 Atletico Madryt -:- SD Eibar
  19:00 Espanyol Barcelona -:- Granada CF
  21:00 Villarreal CF -:- Real Madryt
  — Piłka nożna, — Liga francuska, 4. kolejka 30.08.201901.09.2019
  15:00 Stade Rennais -:- OGC Nice
  15:00 Stade de Reims -:- OSC Lille
  17:00 RC Strasbourg -:- AS Monaco
  21:00 Olympique Marsylia -:- AS Saint-Etienne
  — Piłka nożna, — Ekstraklasa, 7. kolejka 30.08.201901.09.2019
  15:00 Śląsk Wrocław -:- Pogoń Szczecin
  17:30 Lech Poznań -:- Cracovia
  20:00 Legia Warszawa -:- Raków Częstochowa
  — Piłka nożna, — Liga niemiecka, 3. kolejka 31.08.201931.08.2019
  15:30 Werder Brema -:- FC Augsburg
  18:00 Eintracht Frankfurt -:- Fortuna Duesseldorf
  — Piłka nożna, — Liga włoska, 2. kolejka 31.08.201902.09.2019
  18:00 Atalanta Bergamo -:- Torino FC
  18:00 Cagliari Calcio -:- Inter Mediolan
  18:00 Genoa CFC -:- ACF Fiorentina
  18:00 Lazio Rzym -:- AS Roma
  18:00 US Lecce -:- Hellas Werona
  18:00 US Sassuolo -:- Sampdoria Genua
  18:00 Udinese Calcio -:- AC Parma

  Galeria