W Kamieniu Krajeńskim po raz pierwszy tak hucznie obchodzono patriotyczne święto. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od odprawionej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Potem mieszkańcy wraz z delegacjami i władzami samorządowymi przemaszerowali na plac przy dębach katyńskich przy ul. Chojnickiej, na którym stoi odnowiony krzyż. Po jego poświęceniu zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, by tam złożyć wieńce i znicze na mogile żołnierzy, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Burmistrz Kamienia Krajeńskiego w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie wolności.
- 104 temu Polska odzyskała wolność. Musimy pamiętać, że ta wolność nie jest nam dana raz na zawsze - mówił Wojciech Głomski.
Maszt flagowy w Radzimiu
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Radzimia na Cmentarz Ofiar Obozu Niemieckiego funkcjonującego tu w 1939 roku. Głównym punktem programu było odsłonięcie masztu z flagą sfinansowanego w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Na maszt w gminie Kamień głos oddało 245 mieszkańców i stanął on w szczególnym miejscu.
- Tu spoczywają szczątki naszych sąsiadów, wujków, dziadków - przypomniał burmistrz.
- Niech biało-czerwona powiewa nad ich grobami - dodała Róża Rosołowska, która zabiegała o maszt.
O krótki program artystyczny zadbał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu. Dyrektor Dominik Gostomski podkreślał rolę wolności i zabiegania o nią. Apelował, żebyśmy nie dali się podzielić. Przedstawił wiersz Jacka Kaczmarskiego „Między nami”.
- Mój dziadek zmarł niedaleko, w Komierowie. Musiał wykopać własny grób. Każdy ma blisko serca osoby, które zapłaciły najwyższa cenę za wolność – mówił.
Z kolei Paulina Wziętek zaśpiewała nostalgiczny utwór Czerwonych Gitar „Biały krzyż”.
Koncert Mateusza Góreckiego i Pawła Kiedrowskiego w Kamieniu
Wieczorem na scenie kamieńskiego ośrodka kultury wystąpił wyjątkowy duet pochodzący z Chojnic: Mateusz Górecki i Paweł Kiedrowski. Dwaj przyjaciele są studentami Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Interesują się teatrem i muzyką.
- Niech ten wyjątkowy dzień Narodowego Święta Niepodległości okaże się nie tylko dniem, w którym cofamy się pamięcią do wydarzeń bolesnych dla historii naszej ojczyzny, ale przede wszystkim świętem zwycięstwa i wolności, którą niesie ze sobą sztuka – zapowiadał przed występem dyrektor Gostomski.
Podczas koncertu nie zabrakło patriotycznej nuty. Paweł Kiedrowski i Mateusz Górecki wybrali wyłącznie polskie utwory - niekoniecznie jedynie w duchu patriotycznym. Panowie pokazali, co im w duszy gra. Było nieco nostalgicznie i poetycko. Widzowie mieli również możliwość obejrzeć na krótkim filmie, jak świętowanie 11 listopada wyglądało w ubiegłym roku. Była też okazja do obejrzenia wystawy fotograficznej na piętrze.
Narodowy Dzień Niepodległości świętowano również w wiejskich domach kultury w Płociczu i Dąbrówce, gdzie dzieci, młodzież i seniorzy zaprezentowali program artystyczny. Patriotyczne zajęcia odbywały się też w wiejskich świetlicach.
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Kamieniu, Radzimiu, Płociczu i Dąbrówce:
