W spływie bierze udział ponad 40 kajakarzy z odległych zakątków Polski. Brakuje tylko ekipy niemieckiej, która tradycyjnie przyjeżdżała na Brdę, co faktycznie nadawało jej rangę międzynarodową.
- Szkoda, że zabrakło niemieckich wodniaków. Na ich decyzję o nieprzyjeżdżaniu do Polski wpłynęła sytuacja za naszą wschodnią granica – wojna na Ukrainie – co wywołuje obawy o bezpieczeństwo. Cóż, w tym roku nasza impreza będzie miała bardziej kameralny charakter – wyjaśnia Andrzej Gomol, komandor spływu od 7 lat.
Uczestnicy spotkali się w Przechlewie nad Jeziorem Końskim w powiecie człuchowskim w sobotę 16 lipca, by w niedzielę ruszyć na rzekę.
To też może Cię zainteresować
Najciekawsze rejony Borów Tucholskich w powiatach chojnickim i tucholskim kajakarze pokonają 19 i 20 lipca. W sobotę 24 lipca popłyną z Romanowa nad Zalewem Koronowskim do podbydgoskiego Janowa, zaś nazajutrz do Bydgoszczy, pokonując ostatnie 12 km. Meta w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto - Bydgostia przy ul. Żupy.
Organizatorami 66. Międzynarodowej Brdy są: Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Lotto - Bydgostia, Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy i Urząd Miasta Bydgoszczy.
Zaczęło się przed wojną w Charzykowach
Pierwszy międzynarodowy spływ na Brdzie został zorganizowany w roku 1937 na trasie Charzykowy – Bydgoszcz, czyli z Jeziora Charzykowskiego (kolebki polskiego żeglarstwa) do Wenecji Bydgoskiej nad Brdą Młyńską. W imprezie uczestniczyli kajakarze niemieccy.
Warto przypomnieć, iż przedwojenna granica polsko - niemiecka znajdowała się o przysłowiowy rzut beretem na zachód od Jeziora Charzykowskiego. Granica sięgała niemal południowo- zachodniego brzegu tego wielkiego akwenu – Wzgórza Wolność, zaś Brdę przed jeziorem przecinała pomiędzy Sąpolnem (niemieckim) a Konarzynami i Ciecholewami (polskimi). Przechlewo, gdzie rozpoczyna się 66. międzynarodowa impreza na Brdzie, znajdowało się po stronie niemieckiej.
Spływ na Brdzie nosi od wielu lat imię Marii Okołów – Podhorskiej, przed – i powojennej działaczce turystyki kajakowej, inicjatorce budowy stanic wodnych, m.in. nad Brdą. Jej imię utrwalone zostało w naszym regionie na kamiennym obelisku ustawionym przy Stanicy Wodnej PTTK nad jeziorem Bachotek na Pojezierzu Brodnickim, bowiem także ten obiekt stanął z inicjatywy działaczki w roku 1954.
W czasie, gdy ruszał pierwszy, przedwojenny międzynarodowy na Brdzie, kajakarstwo turystyczne i rekreacyjne w naszym regionie było najbardziej rozwinięte w Bydgoszczy. Ogromną popularnością cieszyły się spływy z Koronowa do centrum miasta, w czym bardzo pomocna była kursująca na tej trasie kolej wąskotorowa, dysponująca specjalnymi wagonami do przewozu kajaków.
Pierwszy był międzynarodowy na Dunajcu
Spływ na Brdzie jest drugą najstarszą imprezą o charakterze międzynarodowym w Polsce. Pierwszą był spływ na Dunajcu. W maju 1934 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Górskie Polski, które miały status międzynarodowego wyścigu górskiego o mistrzostwo Polski i właśnie kontynuacją tej imprezy jest odbywający się zawsze w czerwcu Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego.
To też może Cię zainteresować
W tym roku 80. jubileuszowy spływ (organizowany w ramach Tygodnia Dzikich Wód) odbył się na trasie Nowy Targ – Łącko (Jazowsko).
