Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca niezwykłe. Widok na Jezioro Charzykowskie

Marek Weckwerth
Plaża nad Jeziorem Charzykowskim
Plaża nad Jeziorem Charzykowskim Marek Weckwerth
Długa i głęboka rynna Jeziora Charzykowskiego jak na dłoni, choć nieco przysłonięta drzewami. Dawniej to był widok...

Wyprawa nad jezioro Charzykowskie

Plaża nad Jeziorem Charzykowskim
Plaża nad Jeziorem Charzykowskim Marek Weckwerth

Plaża nad Jeziorem Charzykowskim
(fot. Marek Weckwerth)

Mowa o punkcie widokowym "Wolność" urządzonym przy drodze wojewódzkiej 212 Chojnice - Bytów, zwieńczonym obeliskiem Światowida - starosłowiańskiego bóstwa. W okresie międzywojennym drogą przebiegała granica między Rzeczpospolitą a Rzeszą Niemiecką.

Miejsce to nawiązuje nazwą do pobliskiego, znajdującego się na wysokim południowo-zachodnim brzegu Jeziora Charzykowskiego Lasu Wolność. W roku 1346 miasto Chojnice otrzymało od władzy krzyżackiej zwolniony od podatku przywilej wyrębu lasu i urządzenia pastwiska. Utarła się więc nazwa Wolność i tak zostało do dziś.

Włocławianka przejechała Polskę na rowerze. W niecałe trzy doby,/a>,/b>

Także tutejsza leśniczówka, zatoka Jeziora Charzykowskiego (ostoja ptactwa wodnego) i znajdująca się niecałe 2 km na zachód Góra Wolność (206,2 m n.p.m.) owemu faktowi zawdzięczają tytuły.

Góra jest najwyższym morenowym wzniesieniem ziemi chojnickiej, a także dawnego województwa bydgoskiego (obecnie powiat chojnicki należy do woj. pomorskiego).

Z punktu widokowego Wolność podziwiać można także wznoszącą się nad południowo-zachodnim brzegiem jeziora Zamkową Górę. Odkryto tam relikty osady z wczesnej epoki żelaza (V-II w. p.n.e.) oraz z wczesnego średniowiecza (XIII-X w.).

Tam także - z formalnego punktu widzenia - znajdowała się pierwsza osada identyfikowana z Charzykowami. Do roku 1309, gdy tereny te zajęli Krzyżacy, osada należała do kasztelani Szczytno znajdującej się na wyspie jeziora o tej samej nazwie (na szlaku rzeki Brdy).

Rycerze teutońscy przypisali niewielki zamek pomocniczy Buchwald wzniesiony nad Jeziorem Charzykowskim komturii człuchowskiej. Samą zaś osadę nazywali Mickendorff lub Muskendorf.

Historia Charzyków położonych na południowo-wschodnim brzegu jeziora (czyli tam, gdzie są obecnie) wiąże się nieodmiennie z rybołówstwem.,/b> Jednak już pod zaborem niemieckim narodziło się tu polskie żeglarstwo śródlądowe.

Miejsca niezwykłe. Widok na Jezioro Charzykowskie
Marek Weckwerth

(fot. Marek Weckwerth)

Krojanty na trudnych szlakach historii [zdjęcia],/b>

W odrodzonej Rzeczypospolitej Charzykowy stały się kolebką polskiego żeglarstwa -w roku 1922 z inicjatywy Ottona Weilandta powstał pierwszy w Polsce klub żeglarski.

Żeglarstwo (także lodowe) do dziś decyduje o charakterze tej miejscowości, ale również ośrodki wypoczynkowe, stanica PTTK, szeroka plaża, kawiarenki. W Charzykowy znajdują się dyrekcje Parku Narodowego "Bory Tucholskie" i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Stąd wiodą ścieżki w leśne knieje.

* Charzykowy leżą 7 km na północny-zachód od Chojnic. Dobry dojazd zapewnia droga wojewódzka nr 212 w kierunku Bytowa, z której należy skręcić w prawo w drogę prowadzącą bezpośrednio do Charzyków. Wzdłuż obu dróg z Chojnic do Charzyków wiedzie nowa ścieżka rowerowa.

* Z chojnickiego dworca PKP i z centrum miasta można dojechać do Charzyków autobusami komunikacji miejskiej lub PKS-em.

* Stanica Wodna PTTK Charzykowy, ul. Wzgórze 1, tel. 52 398 81 05, www.stanicacharzykowy.pl.





Wyświetl większą mapę


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska