Jakość powietrza w Aleksandrowie Kujawskim jest zła. W sezonie grzewczym, jest jeszcze gorsza. Mieszkańcy monitorują powietrze i sprawdzają czujniki, które znajdują się na ulicach: Słowackiego, Parkowa, Kościelna, Limanowskiego i Sikorskiego.
Na smórd i smog skarżą się wszyscy, choć większość stara się zrozumieć właścicieli domków jednorodzinnych, którzy ogrzewają swoje lokale. - Na dym z kominów może nic nie poradzimy, ale niech palą opałem, a nie plastikiem - mówią mieszkańcy.
Przez dwa tygodnie jakość powietrza będzie można także sprawdzić na Placu 3 Maja. W środę, 10 stycznia stanęła tam wyjątkowa instalacja przedstawiająca dwumetrowy model ludzkich płuc. Aleksandrów Kujawski jest jednym z 60 miejsc na mapie Polski, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafia z kampanią "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.
Model pokryty jest białą półprzepuszczalną tkaniną.
- Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc – tłumaczy rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej.
Kampania ma nie tylko zwrócić uwagę na problem jakości powietrza w mieście, ale także zachęcić do ubiegania się o dopłaty do wymiany pieców z ogólnopolskiego programu rządowego i gminnego. W Urzędzie Gminy Aleksandrów Kujawski można uzyskać wsparcie, udzielane przez przeszkolonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownika, w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie z programu
Czyste Powietrze oraz przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.
Według najnowszego rankingu gmin biorących udział w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze" na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów w 2022 r. Aleksandrów Kujawski zajął 125 miejsce z 105 złożonymi wnioskami.
- Mamy nadzieję, że ta kampania przyspieszy proces wymiany tzw. kopciuchów. Potrzebna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale również władz lokalnych we wspieraniu tych wymian. Skalę problemu dodatkowo pokazują pomiary pięciu czujników jakości powietrza, umieszczonych w mieście – mówi Paulina Warachim z Ciechocińskiego Alarmu Smogowego i Fundacji Zielone Kujawy.
