Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kowala jako nieliczni w pow. włocławskim wiedzą, czym oddychają. W mieście jest drugie urządzenie do mierzenia jakości powietrza

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Matejki zostało zamontowane drugie w mieście urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Mieszkańcy Kowala jako nieliczni w powiecie włocławskim mają możliwość sprawdzenia, czy i jak zanieszyszczona jest atmosfera.

W mieście zamontowane są już dwie tablice pokazujące zanieczyszczenia. Jedna znajduje się na budynku Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Piwnej. Druga została zainstalowana na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Matejki. Połączony z tablicą czujnik laserowy na bieżąco analizuje zawartość cząstek stałych znajdujących się w powietrzu. Są one wyrażane jako wskaźniki PM 10 i PM 2,5.

Wybór miejsca pomiarów jakości powietrza nie był przypadkowy. Szkoła i biblioteka to miejsca szczególne z tego powodu, że uczęszczają do niej najmłodsi mieszkańcy. Są to także punkty, które każdego dnia odwiedzają setki mieszkańców. Dane o jakości powietrza są też dostępne na internetowej stronie miasta.

Pierwsze urządzenie, na prośbę burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego, zostało ufundowane przez Polską Spółkę Gazownictwa. Drugie zakupił Urząd Miasta w Kowalu. Jak wyjaśnia burmistrz, rozpoczęciu pomiaru jakości powietrza w mieście przyświecała intencja, aby uświadomić wszystkim, że po rozwiązaniu problemów gospodarki wodno-ściekowej oraz odbioru i zagospodarowania odpadów przyszedł czas na rozwiązanie problemu zanieczyszczania powietrza.

W ten sposób władze miasta chcą też przekonać mieszkańców do likwidacji "kopciuchów". Wciąż jest bowiem możliwości otrzymania wysokiej dotacji na zmianę źródła ciepła z programu pod nazwą "Czyste powietrze". Urząd Miasta w Kowalu pomaga mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. I są tego efekty. W ogólnopolskim rankingu gmin Polskiego Alertu Smogowego na ponad 2 tys. samorządów Kowal zajmuje 40 miejsce w Polsce. Ranking utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych.

Częścią starań o dobre powietrze w Kowalu są również zabiegi o kontynuację budowy sieci gazowej w mieście. Korzystanie z gazu to bowiem jeden ze sposobów walki ze smogiem. Na razie z tego paliwa korzysta tylko część miasta, bo wybudowana została sieć o długości 2,5 kilometrów. Ale kilkudziesięciu mieszkańców korzysta też z instalacji na gaz płynny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska