Z mieszkańcami Orzełka w gminie Kamień Krajeński, wsi, która leży przy drodze krajowej nr 25 w kierunku Chojnic, spotkała się radna Natalia Marciniak. Pokazali jej, z czym na co dzień muszą się zmagać. Na ich trudną sytuację radna zwróciła uwagę władzom Kamienia, składając interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa ludzi.
Tor przeszkód i narażanie życia dzieci
„Mieszkańcy Orzełka mieszkający wzdłuż drogi gminnej o nr ewid. 2 nie mają możliwości bezpiecznego wydostania się z drogi, przy której mieszkają. Obecnie, aby wydostać się z drogi gminnej i przejść na chodnik, znajdujący się po drugiej stronie DK25 mieszkańcy przeżywają koszmar, narażając swoje zdrowie i życie. Jest to szczególnie trudne i niebezpieczne w okresie letnim, kiedy ruch jest natężony. Przejście na drugą stronę drogi przypomina tor przeszkód, ponieważ najpierw trzeba przebiec przez jezdnię, następnie pokonać barierkę, a potem rów. Dopiero pokonując te przeszkody, znajdziemy się na chodniku po drugiej stronie. Dodam, że przy drodze gminnej mieszkają dzieci, które codziennie muszą dostać się do szkoły lub przedszkola. Osoby, które nie mają samochodu skazane są na narażanie swojego życia, skacząc przez barierki wzdłuż ruchliwej drogi krajowej. Tak być nie powinno” – opisuje Natalia Marciniak.
Jak wskazuje radna rozwiązaniem problemu mogłaby być budowa chodnika po drugiej stronie drogi krajowej, prowadzącego od ul. Leśnej w Kamieniu Krajeńskim aż do omawianej drogi gminnej.
Radna pyta, co dotąd zrobiły władze
To jednak nie koniec problemów, bo innym problematycznym miejscem jest przystanek autobusowy. Na jego wysokości nie ma bezpiecznego przejścia dla pieszych i oświetlenia. Wysiadający pasażerowie, głównie młodzież ucząca się w chojnickich szkołach i mieszkańcy osiedla przy jeziorze Mochel, podobnie narażają życie, przemierzając w poprzek „krajówkę”. A przejście na drugą stronę utrudnia zamontowana barierka.
„W związku z powyższym proszę o informację oraz odpowiedzi na pytania:
- czy zostały podjęte działania w celu budowy bezpiecznego przejścia dla pieszych, wysiadających na przystanku autobusowym ? Jeśli tak, jakie?
- dlaczego (pomimo, że po jednej stronie DK25 znajduje się droga gminna i wjazd do zabudowań) zamontowano w tym miejscu barierkę, znacząco utrudniając przejście na drugą stronę drogi krajowej i tym samym dojście do chodnika?
- czy w momencie, gdy zostały zamontowane barierki wzdłuż DK25, gmina wnioskowała do GDDKiA o budowę chodnika po drugiej stronie drogi, od ulicy Leśnej w Kamieniu Krajeńskim do drogi gminnej, działka nr 2? Jakie inne działania zostały podjęte, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców w tym miejscu?
- jakie działania zamierza podjąć gmina, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców w tym miejscu?”
- pyta gminne władze radna.
Burmistrz Kamienia Wojciech Głomski w odpowiedzi na interpelację oznajmił krótko, że poruszone kwestie zostaną przesłane do zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy, która odpowiada za wprowadzenie organizacji ruchu i utworzenie nowej infrastruktury w ciągu drogi.
Przejście przez DK 25 w Orzełku - zdjęcia:
