Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego oddali w 2021 roku blisko 100 litrów krwi

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W 2021 roku mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego oddali blisko 100 litrów krwi
W 2021 roku mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego oddali blisko 100 litrów krwi Nadesłane
Udostępnij:
W Sępólnie Krajeńskim w ubiegłym roku co jakiś czas pojawiał się specjalny autobus dostosowany do oddawania krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Łącznie krwiodawcy oddali w nim prawie 100 litrów krwi.

W Sępólnie Krajeńskim w ubiegłym roku co jakiś czas pojawiał się specjalny autobus dostosowany do oddawania krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Łącznie krwiodawcy oddali w nim prawie 100 litrów krwi.

W ramach współpracy gminy Sępólno Krajeńskie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy w 2021 roku sześć razy przyjechał do miasta specjalny ambulans przystosowany do możliwości oddawania krwi: marcu, czerwcu, wrześniu, październiku i dwa razy w grudniu. Jak wynika z informacji przedstawionych przez samorząd, w sumie podczas pobytu tego ambulansu zarejestrowano 238 dawców, z czego 207 z nich oddało łącznie ponad 92 litrów krwi. Jednorazowo było to od 8 do 18 litrów podczas jednodniowego pobytu personelu z bydgoskiego RCKiK.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.

A już teraz zapowiadamy, że będzie kolejna akcja – Dzień Dawcy Szpiku Kostnego organizowana tradycyjnie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie – 18 lutego, w godzinach 10-16. Na placu przed budynkiem stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym będzie można honorowo oddać krew i zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Dzień Dawcy Szpiku w Sępólnie to bardzo szlachetna akcja, dzięki której mieszkańcy mogą pomóc innym i to bezinteresownie. Koordynatorką tego wydarzenia jest Ewa Czapiewska-Siekierka.

- Rejestracja w Banku Dawców Szpiku Kostnego nie jest czasochłonna i nie niesie za sobą żądnego ryzyka. Może uratować komuś życie – przekonują organizatorzy.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Może nim zostać każdy pełnoletni, zdrowy, nieobciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku 18-50 lat (preferowani są ludzie młodzi między 18-30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku maksymalnie do 50 roku życia, może upłynąć 5, 10, a nawet 15 lat).

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Tak wyglądały akcje oddawania krwi w Sępólnie w 2021 roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie