Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podczas wystąpienia w Sejmie stwierdziła, że „ostatnie orzeczenie TK budzi społeczne emocje, wykorzystywane przez opozycję dla doraźnych celów politycznych”. - Tę samą opozycję, która jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet podejmujących heroiczną decyzję o urodzeniu dziecka, o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu. Mówię jako minister rodziny, kobieta, jest ze mną pełnomocnik rząd ds. wsparcia osób niepełnosprawnych – oznajmiła.
Dodała, że to rząd „PiS i Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy i jedyny przygotował program kompleksowego wsparcia dla rodzin, program „Za życiem”. - Aby walczyć o godność, trzeba przede wszystkim żyć – powiedziała.
Maląg: Pomyśleliśmy o pomocy i zabezpieczeniu szczególnie wrażliwych potrzeb rodzin
Następnie szefowa resortu rodziny przeszła do informacji o dotychczasowym działaniu programu. Jak zaznaczyła nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami „wynoszą dziś ponad 27 mld zł”. - Program „Za życiem” wprowadza przede wszystkim innowacyjne rozwiązania oraz stanowi pierwsze kompleksowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin – mówiła.
Precyzowała, że program dotyczy w szczególności wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, opieki, w tym także opieki paliatywnej lub rehabilitacji, wsparcia kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej. - Pomyśleliśmy o pomocy i zabezpieczeniu szczególnie wrażliwych potrzeb rodzin. Zgodnie z planem finansowym programu „Za życiem” w latach 2017-2021 na realizację tego programu przeznaczamy ponad 3 mld zł. W kolejnym budżecie na lata 2022-2026 przeznaczamy 3,2 mld zł – wyliczała.
Maląg wymieniła także najważniejsze zadania jakie program „Za życiem” zrealizował do tej pory.
Wśród nich znalazły się m.in.:
- opieka nad kobietą w ciąży, szczególnie, kiedy ciąża jest powikłana;
- zapewnienie opieki psychologicznej rodzicom i paliatywnej dzieciom z wadą letalną;
- rozwiniecie sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
- stwarzanie rozwiań wspierających uczennice w ciąży, po to aby mogły kontynuować naukę;
- wprowadzenie do kodeksu pracy rozwiązań pomagających rodzicom łączyć pracę zawodową z wychowaniem dzieci;
- celem ujętym w programie dziecięcej opieki koordynowanej jest wczesne diagnozowanie i lecenie dzieci urodzonych z ciężkimi dysfunkcjami;
- tworzenie ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjnych opiekuńczych, aby dzieci otoczyć wsparciem w ich właściwym rozwoju;
- dofinansowywanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 z niepełnosprawnością;
- wydłużenie okresu wsparcia dla rodziców opiekującymi się niepełnosprawnymi dziećmi z 8 do 18 roku życia dziecka;
- w sytuacji urodzenia dziecka z ciężkim, nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, wprowadzenie jednorazowego świadczenia - do tej pory z tego świadczenia skorzystało 14 tys. osób, wypłacono ponad 57 mln. zł;
- rozwinięcie sieci środowiskowych domów samopomocy;
- wprowadzenie rozwiązań prawnych, pozwalających w skuteczniejszej egzekucji alimentów;
- wprowadzenie funduszu solidarnościowego.
Minister zapewniła, że program zostanie jeszcze rozszerzony. - Los polskich kobiet jest dla nas ważny. Chroniliśmy polskie kobiety, chroniliśmy polskie rodziny i to my wprowadzamy rozwiązania, które przed wszystkim mają otoczyć wsparcie i opieką nasze polskie rodziny - mówiła Maląg.
