Jak przekazał minister Szumowski, 10 marca wykryto trzy nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jeden z pacjentów jest w szpitalu w Warszawie, a dwóch kolejnych w Cieszynie. Następnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało popołudniu o dwóch kolejnych przypadkach.
- Ich stan jest stabilny - powiedział na konferencji Szumowski o trzech porannych przypadkach.
Trzy nowe przypadki wykryto u osób, które wróciły do Polski z kierunku włoskiego.
Jednym z zarażonych jest dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. Jarosław Mika. Informacje potwierdziło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Na konferencji minister Szumowski, a także Komendant Główny Policji, Jarosław Szymczyk informują, że opracowano mechanizm objęcia opieką osób, które są poddane kwarantannie.
- Nasza współpraca wynika ze stałej konieczności ustalania osób, które mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi - mówi. gen Szymczyk.
Następnie, we wtorek (10.03) po południu, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. - Potwierdzone wyniki testów laboratoryjnych dotyczą kobiety z woj. dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Pacjentka jest młoda, a jej stan jest dobry.
Wieczorem, 10 marca, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. Potwierdzony wynik dotyczy mężczyzny z województwa lubelskiego, który przebywa w szpitalu w Bełżycach. Pacjent to osoba w sile wieku.
Łącznie zarażone koronawirusem w Polsce są 22 osoby.
KORONAWIRUS W POLSCE - POTWIERDZONE PRZYPADKI ZARAŻENIA:
- Zielona Góra - 1, mężczyzna
- Szczecin - 2, kobieta i mężczyzna
- Ostróda - 2, kobieta i mężczyzna
- Warszawa - 3, kobieta i dwóch mężczyzn
- Racibórz - 5, kobieta i czterech mężczyzn
- Kraków - 1, mężczyzna
- Wrocław - 4, dwóch mężczyzn i dwie kobiety
- Poznań - 1, kobieta
- Cieszyn - 2, kobieta i mężczyzna
- Bełżyce - 1, mężczyzna
***
Koronawirus, nazwany przez specjalistów jako SARS-Cov-2 może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.
Objawy zarażenia się koronawirusem są podobne do grypy. To m.in.: gorączka (powyżej 38 stopni), bóle mięśni, katar, kaszel, duszności.
Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń.
Największe ognisko zarażenia się koronawirusem występuje w Chinach oraz w Korei Południowej. W Europie największą liczbę zarażeń zanotowano we Włoszech.
Według najnowszych danych, łącznie na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło już 4087 osób.
