Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młyny Richtera zostały ogołocone z cennych murów

Kaf
Budowlańcy musieli rozebrać ścianę, bo projektant nie uwzględnił technicznych warunków adaptacji budynku do nowych funkcji
Budowlańcy musieli rozebrać ścianę, bo projektant nie uwzględnił technicznych warunków adaptacji budynku do nowych funkcji Lech Kamiński
Pol-Aqua zajmie się adaptacją młynów na Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. Ale torunianie mają wątpliwości, czy roboty są realizowane zgodnie z pierwotnym projektem.

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży ma stanowić bazę noclegowo-wypoczynkową dla ludzi z całego świata. Przetarg na prace przy środkowej części Młynów Richtera, gdzie ma powstać ośrodek, wygrała firma Pol-Aqua. Ta sama, która już zajmuje się przebudową południowego skrzydła kompleksu przy ul. Kościuszki i Łokietka.

Czytaj także: Projekt Młynów nie zachwyca - nie ma miejsca na nowatorstwo w Toruniu

- Jeśli nie będzie odwołań, w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą - zapowiada Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta.

Przedsiębiorstwo z Piaseczna za wykonanie koncepcji architektonicznej, projektu oraz prac remontowych zaproponowało 13,3 mln zł. To o wiele mniej niż pozostali oferenci. Osiem innych firm deklarowało chęć wykonania prac za ok. 20 mln zł.

W pierwszej części zamówienia Pol-Aqua ma zaprezentować koncepcję architektoniczno-budowlaną i projekt rozbiórki budynków znajdujących się przy głównej nieruchomości. Dokumentacja ma pojawić się do końca tego roku, a sam remont musi skończyć się do 23 kwietnia 2013 r.

Tymczasem wciąż trwają prace przy adaptacji młynów na <>b>Centrum Nowoczesności (interaktywne muzeum nauki) oraz Toruńskiego Inkubatora Technologicznego (zaplecze dla firm z branży IT). Prace mają potrwać do końca 2012 r. Przebudowa polega na zburzeniu elementów wewnętrznych i stworzeniu nowego układu przestrzennego.

Jednak mieszkańcy Torunia zauważyli, że część murów została już całkowicie usunięta.
- Skoro są to zabytkowe mury, to dlaczego pozwolono na ich całkowite rozebranie - zastanawia się Andrzej Szczepkowski, nasz Czytelnik z ul. Wojska Polskiego.

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do toruńskiego magistratu. - W trakcie prac rozbiórkowych trzeba było dokonać zmiany technologii modernizacji budynku - podkreśla rzeczniczka prezydenta Torunia. - Stwierdzono odmienne rozwiązania konstrukcyjne w stosunku do założonych podczas projektowania. Fakt ten uniemożliwił wykonanie elementów konstrukcyjnych zgodnie z projektem. Ponadto wykonawca stwierdził znacznie gorszy od założonego stan dwóch ścian ceglanych przewidzianych do pozostawienia.

- Niestety, trzeba było rozebrać te mury - wyjaśnia Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków. - Najważniejsze jest to, że zachowana zostanie cała bryła.

Mury zostaną w całości odtworzone, jednak wykonawca nie użyje starych cegieł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska