Program „Ochrona bioróżnorodności poprzez zwiększenie populacji pszczoły miodnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” uruchomił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Przystąpił do niego m. in. Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy. Właśnie ogłosił nabór do tego programu.
- Do 25 maja przyjmujemy karty zgłoszenia od pszczelarzy. Formularz znajduje się na naszej stronie internetowej – informuje Jacek Paul, prezes PKZP. - Osoby, które mają już pasieki, oprócz zgłoszenia muszą też dostarczyć zaświadczenie od Powiatowego Lekarza Weterynarii o liczbie posiadanych rodzin na 31 grudnia 2021 r.
Bo ta oferta jest dla małych pszczelarzy, którzy mają 9 uli i mniej lub w ogóle.
- Otrzymane rodziny razem z własnymi nie mogą przekroczyć 10 sztuk – wyjaśnia Jacek Paul. - Kto ma od zera do pięciu rodzin, może otrzymać pięć rodzin, kto ma siedem rodzin, może otrzymać maksymalnie trzy rodziny.
Zgłoszenia i zaświadczenia z weterynarii należy przesyłać mailem do biura PKZP w Bydgoszczy pod adres: [email protected] do 25 maja.
Zgłoszenia przesłane przed 11 maja br. nie będą honorowane.
Łączny koszt zakupu pszczół i uli przekazanych jednemu pszczelarzowi nie może być większy niż 3000 zł, a koszt jednej rodziny i ula to 600 zł.
- 90 procent otrzymanych środków nasz związek przeznaczy dla kandydatów z naszych kół pszczelarzy, a 10 procent dla pozostałych – uściśla prezes. - W pierwszej kolejności pomoc otrzymają członkowie naszej organizacji.
Kandydaci przed otrzymaniem pszczół muszą odbyć 16 godzin szkolenia na temat chowu i hodowli pszczół, które zakończone będzie egzaminem. Szkolenie odbędzie się na koszt związku. Szczegóły zostaną podane później.
