Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało pracę Leona Wyczółkowskiego, zaginioną w czasie II wojny. Do tej pory sądzono, że spłonęła

OPRAC.:
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało zaginioną w czasie wojny pracę Wyczółkowskiego
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało zaginioną w czasie wojny pracę Wyczółkowskiego Tomasz Czachorowski
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało pracę graficzną swojego patrona Leona Wyczółkowskiego, zaginioną podczas II wojny światowej. Do tej pory sądzono, że grafika "Wisła pod Grudziądzem" spłonęła w 1945 roku.

Zobacz wideo. Koncert sylwestrowy online 2020/2021 online Opery Nova w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy ma znów w swoich zbiorach pracę swojego patrona Leona Wyczółkowskiego. Do tej pory sądzono, że została ona spalona w 1945 r. w Dębowie.

1

Zaginiona podczas II wojny światowej praca Leona Wyczółkowskiego powróciła do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w środę 9 grudnia br. "Wisła pod Grudziądzem" – bo o niej mowa - wykonana została w technice graficznej kredką litograficzną i tuszem. Nadal oprawiona jest w przedwojenne passe-partout i posiada oryginalne zaplecki.

Praca Wyczółkowskiego została ukryta we wrześniu 1939

Praca "Wisła pod Grudziądzem" przekazana została przez wnuczkę Jakuba Hechlińskiego – znanego w okresie międzywojennym bydgoszczanina, który prowadził Fabrykę Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej, specjalizujący się w produkcji mebli i aranżacji wnętrz dużych firm oraz jej męża.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało pracę Leona Wyczółkowskiego "Wisła pod Grudziądzem". Sądzono, że spłonęła ona podczas II wojny
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało pracę Leona Wyczółkowskiego "Wisła pod Grudziądzem". Sądzono, że spłonęła ona podczas II wojny światowej Tomasz Koss

W kamienicy, w której funkcjonowała Fabryka Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej, we wrześniu 1939 r. Muzeum zdeponowało część dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, celem zabezpieczenia ich przed grabieżą i zniszczeniem.

Przekazana praca, zgodnie z zachowaną dokumentacją, w 1943 r., na mocy nakazu Walthera Ernsta - nadburmistrza Bydgoszczy, podlegała dyslokacji i została ulokowana w dworze w Dębowie.

Muzeum Okręgowe dziękuje i liczy na to, że odnajdą się kolejne dzieła

Powrót pracy Leona Wyczółkowskiego "Wisła pod Grudziądzem" pokazuje, że nie wszystkie obiekty, uznane za spalone uległy zniszczeniu. Daje to nadzieję, iż nie jest to ostatni obiekt, który wraca do bydgoskiej kolekcji muzealnej.

Dyrektor i pracownicy Muzeum są niezmiernie wdzięczni za przekazanie zaginionej pracy patrona.

- Postawa przekazujących zasługuje na uznanie i podkreślenie jak istotna jest świadomość własnej historii i dziedzictwa kulturowego miasta. Mamy nadzieję, iż to wydarzenie zwiększy świadomość lokalnej społeczności na temat bydgoskich strat wojennych i przyczyni się do analizy domowych kolekcji w kontekście dziedzictwa utraconego - podkreślają pracownicy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Wszyscy zainteresowani tematem bydgoskich, muzealnych strat wojennych więcej informacji znajdą na stronie internetowej www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska