Historia miasta i banknoty
Muzeum im. Jana Kasprowicza cały czas przenosi się do nowego obiektu - Pałacu Mieszczańskiego przy ul. Solankowej 33. Już oglądać można tam dwie bardzo ciekawe wystawy. - W czterech salach na parterze urządziliśmy ekspozycję stałą zatytułowaną "Miasto na soli - historia i kultura Inowrocławia od pradziejów do 1939 roku" - mówi Janina Sikorska, dyrektor muzeum. Na wystawie zaprezentowano wspaniałe eksponaty, które pochodzą z wykopalisk prowadzonych na terenie Inowrocławia. Niektóre z nich mają nawet po kilka tysięcy lat. Są ozdoby, broń i naczynia. Obejrzeć można pamiątki po franciszkanach oraz detale pochodzące z zamku inowrocławskiego. Są też młodsze pamiątki, jak tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, patronowi lotniska, czy wyroby huty "Irena" z okresu międzywojennego.
Muzeum zaprasza też do oglądania wystawy czasowej. Nosi ona tytuł "Nie tylko złoto, co się świeci, czyli pieniądz papierowy w zbiorach Muzeum im. Jana Kasprowicza". Placówka po raz pierwszy prezentuje te zbiory. Perełkami są polskie bilety z czasów kościuszkowskich. Warte obejrzenia są również stare banknoty niemieckie, rosyjskie i nasze z okresu międzywojnia. Wszystkie one zachwycają walorami artystycznymi.
Od wtorku do niedzieli
Wspomniane wystawy oglądać można w muzeum przy Solankowej od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00, zaś w soboty i niedziele od 10.00 do 15.00. Grupy należy zgłaszać telefonicznie pod numerem 052 357-58-73. - Już niebawem otworzymy kolejną ekspozycję czasową. Poświęcona będzie ona życiu i działalności publicznej oraz naukowej Wojciecha Szulczewskiego, etnografa z Cienciska. Serdecznie zapraszam do odwiedzania muzeum w nowej siedzibie - dodaje dyrektor.