Na budowie Centrum Przesiadkowego we Włocławku doszło do przestępstwa? Sprawę skierowano prokuratury

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Janusz Dębczyński i Jarosław Chmielewski na konferencji prasowej poinformowali, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Włocławka w związku z budową Centrum Przesiadkowego
Janusz Dębczyński i Jarosław Chmielewski na konferencji prasowej poinformowali, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Włocławka w związku z budową Centrum Przesiadkowego Wojciech Alabrudziński
Udostępnij:
W czwartek 2 grudnia 2021 roku włocławscy działacze Prawa i Sprawiedliwości złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Marka Wojtkowskiego w związku z budową Centrum Przesiadkowego. Na konferencji prasowej poinformowali, że do pokrycia elewacji wybrano materiał sześciokrotnie droższy od zaprojektowanego. Wskazywali też, że mogło dojść do korupcji. Co na to włocławski magistrat?

Konferencja PiS dotycząca nieprawidłowości na budowie Centrum Przesiadkowego we Włocławku

Działacze PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Włocławka

W czwartek 2 grudnia 2021 roku PiS zorganizował konferencję prasową przy powstającym we Włocławku Centrum Przesiadkowym. Uczestniczył w niej Jarosław Chmielewski, szef miejskich struktur PiS oraz Janusz Dębczyński, szef klubu radnych PiS. Poinformowali o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Marka Wojtkowskiego, będącego osobą zarządzającą miastem i nadzorującą miejskie inwestycje. Chodzi o powstające we Włocławku, za kwotę 815 tys. zł netto, Centrum Przesiadkowe.

„Mając na względzie przebieg inwestycji i niejasną drogę postępowania przy wyborze pokrycia elewacji materiałem sześciokrotnie droższym od zaprojektowanego, jak również niejasny i mało klarowny udział osób mających wyraźny interes przy sprzedaży blachy miedzianej - co wskazuje nie tylko na element korupcjogenny, ale przede wszystkim wskazuje na niegospodarność po stronie zarządzających miastem, co w konsekwencji naraża wydatki miasta na nieuzasadniony koszt - wnoszę o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego” – tak brzmi fragment zawiadomienia do prokuratury, który odczytano na konferencji prasowej.

Na budowie Centrum Przesiadkowego we Włocławku doszło do przestępstwa?

Jarosław Chmielewski wspomniał też o spotkaniu z podwykonawcą zadania, który zgłosił się do nich z informacją o tym, że przy inwestycji dochodzi do nieprawidłowości. Szef miejskich struktur PiS podał dwa przykłady przekazane przez podwykonawcę, które również znalazły się w zawiadomieniu do prokuratury (w związku z tym nie ujawnił na konferencji nazwiska i nazwy firmy, których mogą dotyczyć ewentualne zarzuty).

Z przekazanych informacji wynika, że 5 lipca 2021 roku – podczas spotkania z prezydentem miasta i dyrektorem Wydziału Inwestycji, podwykonawca miał usłyszeć: „trzeba było kupić miedź u pana – tu pada nazwisko – i nie byłoby problemu”. Natomiast przy zakupie blachy miedzianej w pewnej firmie, prezes tej firmy (w luźniej rozmowie) poinformował, że „był u niego przedstawiciel handlowy, który sprzedaje blachę i mówi, że to ma być ta blacha, bo ma wszystko we Włocławku poukładane”.

- Dla nas te sytuacje są niejasne i powinny zostać wyjaśnione przez prokuraturę. Z panem przewodniczącym (Januszem Dębczyńskim – przypis redakcji) odbyliśmy spotkanie z prezydentem, żeby go zapytać o te kwestie. Pan prezydent jakby nie widział tutaj większego problemu, więc zdecydowaliśmy, że zawiadamiamy prokuraturę i niech prokuratura te kwestie wyjaśni. Chodzi o szkodę na kwotę prawie miliona złotych, bo 815 tysięcy zł netto – mówił Jarosław Chmielewski dodając, że prezydent Włocławka nie ma chyba szczęścia do elewacji. Wspomniał przy tym o niewłaściwej elewacji na budynku OSiR.

Większe wydatki na elewację Centrum Przesiadkowego we Włocławku. Zamieniono projekt?

Włocławscy działacze PiS przekazali, że z uzyskanych przez nich od podwykonawcy informacji wynika, że projekt inwestycji został zamieniony. Podkreślali, że tak istotne zmiany powinny zostać rozstrzygnięte w ramach nowego postępowania przetargowego.

- Jeżeli są takie istotne zmiany w projekcie, to powinno być rozpisane nowe postępowanie przetargowe. Nie można tak sobie dowolnie żonglować tym, co było w specyfikacji warunków zamówienia. Jeżeli mówimy że w tej specyfikacji jest projekt A o wartości X, to nie może być tak, że rzucamy sobie projekt C o wartości X razy 6 – zaznaczył Janusz Dębczyński, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku.

Dodał też, że sprawa jest bulwersująca dla mieszkańców z dwóch powodów. Pierwszy dotyczy niepotrzebnych wydatków - ponad sześć razy więcej pieniędzy przeznaczonych na elewację Centrum Przesiadkowego, niż pierwotnie zakładano.

- Druga sprawa, która myślę że bulwersuje nas i mieszkańców – pamiętamy, że w okresie kampanii wyborczej w 2018 roku pan prezydent, prezentując między innymi ten projekt, twierdził że projekt z jasną blachą będzie kompatybilny z elewacją dworca, który już jest w budowie. Myślę, że byłaby to ładna kompozycja. Patrząc na ten ponury obraz szarej, ciemnej blachy myślę, że to blasku miastu nie przynosi. Dlatego warto, żeby organy do tego powołane w sposób kompetentny wyjaśniły tą sprawę, czy tutaj nie doszło do matactwa i ewentualnego przestępstwa – zaznaczył Janusz Dębczyński.

Oświadczenie Urzędu Miasta Włocławek w sprawie budowy Centrum Przesiadkowego

Skontaktowaliśmy się z włocławskim ratuszem z prośbą o komentarz w tej sprawie. Poniżej zamieszczamy oświadczenie, które otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Włocławek.

„W świetle informacji przekazanych dziś przez członków Prawa i Sprawiedliwości, a dotyczących budowy Centrum Przesiadkowego informujemy:
Proces inwestycyjny był i jest w tym przypadku jawny i transparentny. Każdy mieszkaniec, na każdym etapie trwającej inwestycji, mógł się zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej ze szczegółami postępowania. Dotyczy to również ogólnodostępnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), która określiła wszystkie wymogi zamawiającego związane z udzielanym zamówieniem. Zapewniamy, że elewacja Centrum Przesiadkowego została wykonana zgodnie z wytycznymi SIWZ i z projektem budowlanym, który stanowił element dokumentacji procedury przetargowej. Nadmieniamy również, że nie była ona zmieniana na etapie realizacji inwestycji”.

Angelika Wyrąbkiewicz, rzecznik prasowy ratusza, dodaje że - dla dobra sprawy na chwilę obecną Urząd nie komentuje sprawy szerzej.

- Niemniej – jak za każdym razem - deklarujemy gotowość do współpracy z prokuraturą i ze spokojem czekamy na rozstrzygnięcie – zapewnia Angelika Wyrąbkiewicz, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej i rzecznik prasowy włocławskiego magistratu.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie