Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
Chodzi nie tylko o zwrot kosztów leczenia za granicą, ale również o świadczenie na wypadek konieczności odwołania wyjazdu z powodu zachorowania.
Wiele towarzystw uwzględniło ryzyko
Osoby śledzące rodzimy rynek ubezpieczeniowy mogą pamiętać, że część ubezpieczycieli jeszcze w 2020 r. wprowadziła odpowiednie zmiany związane z pandemią COVID-19. Chodziło o objęcie zakresem ochrony ryzyk dotyczących zachorowania na koronawirusa.
- W tym kontekście najważniejszy wydaje się zwrot kosztów zagranicznego leczenia oraz ewentualny pakiet usług assistance zapewniający np. refundację wydatków spowodowanych przez kwarantannę za granicą - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Analiza aktualnej oferty rynkowej wskazuje, że ryzyko dotyczące COVID-19 w ramach swoich ubezpieczeń narciarskich uregulowali następujący ubezpieczyciele:
• AXA Assistance/ Ubezpieczenie turystyczne - zwrot kosztów leczenia i kwarantanny uwzględnia nagłe zachorowanie ubezpieczonego na COVID-19.
• ERGO Ubezpieczenia Podróży/Pakiet SKI&SPORT - po wykupieniu rozszerzenia ochrony, towarzystwo finansuje koszty leczenia COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, a także wypłaca świadczenie na wypadek kwarantanny o wysokości do 1 000 euro i obejmuje ochroną wcześniejszy powrót do Polski spowodowany ciężkim przebiegiem COVID-19 u najbliższego krewnego.
• Europa Ubezpieczenia/Itravel - zakład ubezpieczeń zapewnia ochronę w razie zachorowania na COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia dotyczącej kosztów leczenia.
• Generali/Generali z myślą o podróży - towarzystwo ubezpieczeń pokryje koszty koniecznego leczenia i kwarantanny w ramach wykupionej polisy.
• Link4/Ubezpieczenie turystyczne - zakład ubezpieczeń pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na COVID-19 za granicą.
• PZU/PZU Wojażer - ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i usługi assistance w razie zachorowania na COVID-19 podczas pobytu za granicą. PZU sfinansuje koszty leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego.
• Signal Iduna/Bezpieczne podróże - ubezpieczyciel włączył do ochrony (koszty leczenia i assistance) nagłe zachorowanie spowodowane COVID-19.
• UNIQA/Ubezpieczenie turystyczne - Świat, Europa - zakład ubezpieczeń pokrywa koszty związane z nagłym zachorowaniem na COVID-19 w czasie podróży zagranicznej.
• Warta/Warta Travel - po zachorowaniu na COVID-19, ubezpieczyciel w ramach podstawowego zakresu ubezpieczenia oferuje pomoc dotyczącą zwrotu kosztów leczenia i assistance (do 1 mln zł).
Te informacje obejmują ochronę w zakresie zwrotu kosztów leczenia oraz ewentualnie usług assistance (przykład: wypłata świadczenia za zakwaterowanie w czasie kwarantanny).
Warto również zwrócić uwagę, że duża część wyżej wymienionych ubezpieczeń to polisy turystyczne nie obejmujące wyłącznie wyjazdów na narty lub snowboard. W przypadku takich ubezpieczeń, czasem trzeba dokupić odpowiednie rozszerzenie ochrony lub dopłacić składkę, jeśli sporty zimowe nie znajdują się na podstawowej liście czynności objętych ochroną.
To też może Cię zainteresować
- W przeciwnym razie, narciarz lub snowboardzista pozostanie bez ubezpieczenia w czasie jazdy po stoku - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Jest możliwość zwrotu kosztów
Wydaje się, że amatorzy zimowego szaleństwa mogą być zainteresowani jeszcze jedną kwestią – ewentualnością zwrotu kosztów wyjazdu odwołanego z powodu zachorowania na COVID-19 przez osobę bliską lub samego ubezpieczonego.
- Niektóre zakłady ubezpieczeń zapewniają również taką ochronę w ramach rozszerzonego ubezpieczenia skutków rezygnacji lub przerwania podróży - informuje Andrzej Prajsnar.
To też może Cię zainteresować
Przykładem firmy ubezpieczeniowej, która najbardziej rozbudowała ten aspekt ochrony jest AXA Assistance. Jej klienci otrzymają zwrot kosztów dotyczących m.in. biletów lotniczych, opłat na rzecz organizatora wycieczki oraz noclegów, jeśli ubezpieczony lub inny uczestnik wyjazdu zachoruje na koronawirusa albo zostanie objęty oficjalną kwarantanną.
Oczywiście, warto za każdym razem sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).
- Zakład ubezpieczeń może nie zwrócić kosztów odwołanego wyjazdu na przykład w sytuacji, gdy lekarz uznał, że prawdopodobne jest wyzdrowienie do momentu rozpoczęcia wycieczki - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl
