Jak wygląda dawna rakarnia i rezydencja toruńskich katów? Co się z nią stanie?
Spotkanie uczestników odbędzie się o godz. 7.45 na pętli MZK linii autobusowej nr 20 przy ul. Fortecznej w Toruniu. Trasa wycieczki będzie miała 15 km, a pokieruje nią przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - osada leśna Olek z leśniczówką leżą nad Strugą Łysomicką. Tutejszy majątek rycerski był wzmiankowany już w końcu XVII wieku. W 1727 roku jego właścicielem był niejaki Hube, a na początku XIX wieku Albert Pohl. Na przełomie XVIII i XIX wieku na południe od osady, przy trakcie Olek – Barbarka, obok Strugi Łysomickiej funkcjonowała karczma.
W 1852 roku do majątku została przyłączona osada leśna Chorab. Pod koniec 1867 roku spaliły się zabudowania folwarczne Olka. W końcu XIX wieku Olek przeszedł na własność spadkobierców Pohla. Od 1889 roku osada należała do Torunia. Na początku XX wieku Olek wraz z Chorabiem należał do gminy miasta Toruń, a zarządzał nim leśniczy Esser z Barbarki.
To też może Cię zainteresować
W 1922 roku obszar leśny w Olku obejmował 2 tys. 389 ha i był własnością gminy miasta Toruń.
Ciekawostki krajoznawcze
Przy Strudze Łysomickiej znajduje się mogiła harcerzy zamordowanych na drodze Leszcz – Olek przez hitlerowców. Dla zatarcia śladów Niemcy przewieźli zwłoki w miejsce, gdzie znajduje się symboliczny pomnik z pamiątkową tablicą. Po drugiej stronie strugi przy szlaku zielonym usytuowany jest schron żelbetonowy (tradytorowy) z 1944 roku wzniesiony przez Niemców. Obok drogi asfaltowej prowadzącej do leśniczówki leży głaz narzutowy o obwodzie 700 cm i wysokości 170 cm będący pomnikiem przyrody nieożywionej.
To też może Cię zainteresować
