Dziś (4 stycznia) do Portugalii wyjeżdżają Stanisław Bytnar, dyrektor oraz Hanna Kowalska i Aleksandra Ługiewicz, nauczycielki Zespołu Szkół Zawodowych.
- Jedziemy podpisać umowę, dzięki której nasi uczniowie będą mogli odbyć praktyki zawodowe jako hotelarze oraz ekonomiści - mówi dyrektor Bytnar. - Sprawdzimy też warunki, w jakich te praktyki będą się odbywały.
Umowa zostanie podpisana z przedstawicielami centrum Bragamob promującego m.in. mobilność zawodową na terenie Unii Europejskiej oraz w kilku krajach poza nią.
Na mocy zawieranej umowy wąbrzescy uczniowie mają pojechać do miasta Braga, gdzie będą przez dwa tygodnie - od 11 do 25 lutego - zdobywali szlify zawodowe praktykując w hotelach oraz firmach współpracujących z centrum Bragamob.
Do Portugalii pojechać ma 18 uczniów ZSZ. To uczniowie techników hotelarskiego, obsługi turystycznej oraz ekonomicznego. - Skład mamy już skompletowany. Wybrani zostali uczniowie, którzy nie mają kłopotów z nauką, a przede wszystkim z językiem angielskim, w którym będą porozumiewali się na miejscu - mówi dyrektor Bytnar. I już dziś cieszy się z szansy, którą dostanie młodzież. - Takie wyjazdy to świetna okazja, aby podszkolić język, zdobyć nowe umiejętności zawodowe, nawiązać znajomości... - wylicza dyrektor.
To nie pierwszy raz, kiedy uczniowie ZSZ mają okazję wyjechać na zagraniczne praktyki zawodowe. Mechanicy np. byli już w Dreźnie, gdzie mieli okazję przekonać się jak pracuje się w zakładach Volkswagena.
Wąbrzeźno. "Szkoła sukcesu" uczy przedsiębiorczości
W ramach projektów współpracy i wymiany uczniów młodzież z ZSZ wyjeżdżała też do Włoch, Francji, Turcji. A uczniowie z tych krajów gościli w Wąbrzeźnie.
Przygotowywany teraz wyjazd do Portugalii będzie możliwy w ramach projektu „Ready, steady, work!” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER). Na jego realizację udało się pozyskać niemal 135,5 tys. zł.
Uczniowie po praktykach otrzymają certyfikaty oraz dokumenty Europass Mobility.