Listopadowe zmiany w parkowaniu to wynik dwusezonowości, która obowiązuje na toruńskiej Starówce od 2009 roku. W sezonie letnim na części ulic Starego Miasta zmotoryzowani nie mogą parkować.
Jesienią i zimą, od 1 listopada do 31 marca, niektóre drogi w ścisłym centrum miasta dostępne są dla zmotoryzowanych mieszkańców i turystów. Ma to szczególne znaczenie dla osób mieszkających lub prowadzących działalność gospodarczą w rejonie staromiejskim.
Przeczytaj także: Toruń. Chcemy parkować bez stresu
- Dzięki tym zmianom w sezonie zimowym na toruńskiej Starówce przybywa 131 miejsc. Mogą z nich korzystać wyłącznie posiadacze abonamentów - mówi Marian Arendt z Miejskiego Zarządu Dróg.
Ta zmiana jest też korzystna dla pozostałych kierowców, którzy mogą wówczas zająć miejsca "zwolnione" przez stałych użytkowników Strefy Płatnego Parkowania. W okresie turystycznym, czyli od 1 kwietnia do 30 października, gdy zdecydowanie wzrasta ruch pieszy, dodatkowe miejsca do parkowania są likwidowane. Tak jest na ulicy Kopernika, Łaziennej, Strumykowej, Szczytnej, Żeglarskiej, Ducha św., Mostowej, Podmurnej i Małych Garbarach.
Dwusezonowość wprowadzono dzięki współpracy toruńskiego magistratu z kupcami. Przypomnijmy, że oprócz parkingów naziemnych, w obrębie Starówki mamy też możliwość skorzystania z garaży podziemnych, które znajdują się przy Centrum Sztuki Współczesnej, przy pl. św. Katarzyny oraz pod salą gimnastyczną przy IV Liceum Ogólnokształcącym.
Łącznie w zespole staromiejskim jest ok. tysiąca miejsc parkingowych.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje