Nadleśnictwo Bydgoszcz

Jarosław Chłąd
Sciezka edukacyjna w leśnictwie Białe Błota
Lasy sąsiadujące z dużymi aglomeracjami miejskimi oprócz swych podstawowych funkcji pełnią jeszcze jedną, kto wie czy w tym przypadku nie najważniejszą. Stanowią naturalne miejsce wypoczynku dla ich mieszkańców.
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Szum drzew, przesycone olejkami eterycznymi powietrze, śpiew ptaków, sprawiają, że będący w nieustannym pospiechu, stłoczeni w starych i nowych osiedlach ludzie, mogą choć na chwilę odciąć się od cywilizacji, odetchnąć pełną piersią i zregenerować siły.

Z wizyta na sciezce edukacyjnej
Z wizyta na sciezce edukacyjnej

Z wizyta na sciezce edukacyjnej

Będąc świadomym zmieniających się potrzeb związanych z wypoczynkiem w lesie Nadleśnictwo Bydgoszcz wychodzi im naprzeciw. Lasy otaczające Bydgoszcz od południa i zachodu przecina sieć oznakowanych szlaków turystycznych, wiodących od miasta, aż do Łabiszyna, czy Nowej Wsi Wielkiej. Również miłośnicy jazdy na rowerach, mogą omijając ruchliwe drogi, przedostać się lasami, od Bydgoszczy do węzła w Stryszku. Utwardzone, równa droga wiedzie od portu lotniczego i prowadzi przez tereny leśnictw Bielice i Zielonka. Dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów, jak i osób jeżdżących na rolkach, cieszy się wybudowana dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy droga i ścieżka rowerowa wiodąca od wiaduktu na ulicy Szubińskiej poprzez Trzciniec do kościoła w Cielu. Gładki, równy asfalt i sosnowe bory filtrujące powietrze sprawiają, że trasa ta jest licznie odwiedzana przez miłośników ruchu na świeżym powietrzu.

Konie w Puszczy Bydgoskiej
Konie w Puszczy Bydgoskiej

Konie w Puszczy Bydgoskiej

Z roku na rok zwiększa się liczba osób uprawiających rekreacyjnie jeździectwo. Stadniny oferujące jazdy konne istnieją zarówno w podbydgoskich osiedlach, takich jak Ciele, czy Łochowo, ale również na bydgoskim Miedzyniu, czy Szwederowie. By w pełni móc cieszyć się konną jazdą, potrzebna jest przestrzeń, dostępna "na wyciągnięcie ręki", w naszych lasach. Dlatego też nie zdziwmy się, jeśli spacerując natkniemy się na jeźdźców i amazonki na swych rumakach, podążających po wyznaczonych w lesie trasach. Od dwóch lat organizowane są na terenie nadleśnictwa rajdy konno-rowerowe. Jest to doskonała okazja do propagowania zdrowego stylu życia, odkrywania uroków Puszczy Bydgoskiej, ale również do zwrócenia uwagi na zagrożenia jakie niesie ze sobą dla lasu wzmożony ruch turystyczny.

Rajd Puszczy Bydgoskiej
Rajd Puszczy Bydgoskiej

Rajd Puszczy Bydgoskiej

Nie zapominamy także o zmotoryzowanych turystach, przejeżdżających przez tereny Nadleśnictwa Bydgoszcz. To dla nich przy drodze krajowej nr 10 zlokalizowane są miejsca postoju, w których mogą oni odpocząć i nabrać sił do dalszej podróży. Dokładamy wszelkich starań, by miejsca te były zawsze czyste i wolne od śmieci. Jednakże by takimi były, zależy również od ludzi je odwiedzających. W planach na rok przyszły, przewidziane jest uruchomienie jeszcze kilku miejsc postoju.

Sciezka edukacyjna w leśnictwie Białe Błota
Sciezka edukacyjna w leśnictwie Białe Błota

Sciezka edukacyjna w leśnictwie Białe Błota

Wakacje jednoznacznie kojarzą się z wolnym czasem i odpoczynkiem. A jeśli wypoczywać w upalne dni, to najlepiej nad wodą. Okolice Bydgoszczy nie należą do najbogatszych w miejsca, w których można zażywać zarówno kąpieli słonecznych, jak i wodnych. Jednym z nich jest jezioro Jezuickie. Jego zachodnia i północna część porośnięta jest lasami Nadleśnictwa Bydgoszcz. Zapewne wielu bydgoszczanom znany jest fragment brzegu jeziora w okolicy Piecek, zwany "cyplem". Miejsce to jest latem licznie odwiedzane przez spragnionych ochłody. Nadleśnictwo planuje w przyszłym roku zagospodarować ten teren tak, by był tam możliwy nawet kilkudniowy wypoczynek.

Wyłączony drzewostan nasienny sosny pospolitej
Wyłączony drzewostan nasienny sosny pospolitej

Wyłączony drzewostan nasienny sosny pospolitej

Gdy nadejdzie kres wakacyjnego leniuchowania, zapraszamy na ścieżkę dydaktyczną Białe Błota. Zaledwie dwa kilometry od granic miasta zlokalizowana jest trasa mająca swój początek na szkółce i wiodąca po różnorodnych fragmentach lasu. Spacerując, czy jeżdżąc po niej rowerem, można zapoznać się z informacjami na temat ekosystemu leśnego, zawartymi na tablicach ustawionych przy trzynastu przystankach tematycznych.

Innym ciekawym miejscem, do którego dotrzeć można podczas letnich wycieczek po okolicy jest przecięcie 53 równoleżnika i 18 południka. Znajduje się ono kilka kilometrów za Brzozą Bydgoską we wsi Smolno Nowe. Jest pierwszym w kraju trwale oznaczonym przecięciem. Wiosną tego roku została tam odsłonięta kamienna rzeźba artysty Marka Pankanina, symbolizująca przecinające się południk i równoleżnik. Dojazd do przecięcia jest bardzo łatwy i wyraźnie oznakowany. Niewątpliwie jest to miejsce warte odwiedzenia.

Wideo

Dodaj ogłoszenie